Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫେବୃଆରୀ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍ଲାଇନ୍: ଏବେ ସିନେମା ହଲ୍ରେ ବସି ପାରିବେ ୫୦%ରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକ, ସଭିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସ୍ଵିମିଂ ପୁଲ୍
  • ||
  • ଜାମିନ ସତ୍ତ୍ଵେ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ‌
  • ||
  • ବିସିସିଆଇର ଘୋଷଣା-ଫେବୃଆରୀ ୧୮ରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ହେବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିଲାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦେଶ ବିଷୟରେ, ଯେଉଁଠି ନାହିଁ ଗୋଟିଏ ବି ଏଟିଏମ୍ : କଲ୍ କରିବାକୁ ଲୋକେ ଯାଇଥାଆନ୍ତି ପିସିଓ

17/10/2019 at 4:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୧୦: ଆଜିର ଯୁଗରେ ଗାଁ-ଗାଁ ଯାଏଁ ଏଟିଏମ୍ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ସାରିଲାଣି, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ବରେ ଏକ ଏପରି ଦେଶ ରହିଛି ,ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ବି ଏଟିଏମ୍ ନାହିଁ। ଏହା ବିଲକୁଲ ସତ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବ ଯେ ଏଠାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ପିସିଓ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ମୋବାଇଲ୍ ଆସିବା ପରେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଆଉ ପିସିଓ ନାହିଁ।

ଏହି ଦେଶର ନାଁ ହେଉଛି ଇରିଟ୍ରିଆ । ଏହା ଏକ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ। ଏହାକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଇରିଟ୍ରିଆ ରାଜ୍ୟ ନାଁରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଏ। ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ବି ଏଟିଏମ୍ ନଥିବା ଯୋଗୁଁ ଲୋକେ ଟଙ୍କା କାଢ଼ିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଇଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ସବୁଠୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହିକି ଯେ ଏଠାରେ ନିୟମ ରହିଛି ଯେ ଏଠାକାର ଲୋକେ ମାସକରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୨୩,୫୦୦ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ କାଢ଼ି ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଇରିଟ୍ରିଆରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କାର କିଣିବାପାଇଁ ୧୧ମାସ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା କାରଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଟଙ୍କା କାଢ଼ିବାର ନିୟମ ଥିଲା। ବିବାହ ଭଳି ବଡ଼ ଆୟୋଜନ ନିମନ୍ତେ ଲୋକେ ବହୁତ ହଇରାଣ ହେଉଥିଲେ।

ଏବେ ଗୋଟିଏ ଦେଶରେ କେତେ କେତେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଥିବାବେଳେ ଇରିଟ୍ରିଆରେ ଏରିଟେଲ୍ ନାମକ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। ଏରିଟେଲ୍ ସେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ସେବା।

ଇରିଟ୍ରିଆରେ ମୋବାଇଲ୍ ସିମ୍ କିଣିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନଙ୍କଠୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯଦି ସିମ୍ କିଣି ବି ନେଲେ ତେବେ ସେଥିରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ ନାହିଁ କାରଣ ସିମରେ ମୋବାଇଲ୍ ଡାଟା ହିଁ ନଥାଏ। ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଯଦି ସିମ୍ କିଣିବାର ଥିବ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ସିମ୍ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନକୁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏଥିରେ ୩-୪ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସିମ୍ ମିଳିଥାଏ। ସବୁଠୁ ଜରୁରୀ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଯେ ଏହି ଦେଶ ଛାଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ସିମ୍ ଫେରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

ଏଠାକାର ଲୋକେ ଓ୍ବାଇ-ଫାଇ ଜରିଆରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଯେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ମନ୍ଥର ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସବୁ ଅସୁବିଧା ଯୋଗୁଁ ଇରିଟ୍ରିଆର ମୋଟ ୧% ଲୋକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଡାରେ ଫେସବୁକ୍,ଟ୍ବିଟର ଭଳି ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆ ସାଇଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ନିୟମ ମନେ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

ଏଠାରେ ଟିଭି ଦେଖିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଅନେକ କଟକଣା ରହିଛି। ଲୋକେ ସେହି ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଦେଖିଥାଆନ୍ତି,ଯାହା ଏଠାକାର ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଦେଖାଇଥାଏ। ଏପରିକି ମିଡିଆ ମଧ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରୂପରେ ଏଠାରେ କିଛି ଲେଖିପାରିବ ନାହିଁ। ସମୟ ସମୟରେ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ବର ଉଠିଛି, କିନ୍ତୁ କିଛି ଫାଇଦା ହୋଇନାହିଁ।

   Related Posts