Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ୧୬ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ, ସେନା ସହ ସିଭିଲ ସୋସାଇଟିକୁ ଭେଟିଲେ

9/01/2020 at 6:42 PM

ଶ୍ରୀନଗର ୦୯।୦୧: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ କେମିତି ରହିଛି ସ୍ଥିତି । ଏହା ପରଖିବାକୁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଆମେରିକା ସମେତ ୧୬ଟି ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ଏବଂ ସେଠାର ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତି ପରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମାନେ ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ଥିତି ସଂପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ସେମାନେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଗିରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମୁର୍ମୁ ଏବଂ ସିଭିଲ ସୋସାଇଟିକୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଛନ୍ତି ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ୧୬ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ। ଶ୍ରୀନଗର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଉଛିଆମେରିକା, ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଉଜବେକିସ୍ଥାନ, ଭିଏତନାମ, ବାଂଲାଦେଶ, ନରୱେ, ମାଲଡିଭ୍‌ସ ଏବଂ ମରକ୍କୋ ଭଳି ୧୬ଟି ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଏକାଠି ଆସିଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମାନେ ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଅଧିକାରୀମାନେ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ । ସେନାର ହେଡକ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତମାନେ। ଏଠାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏମାନଙ୍କୁ ସେଠାକାର ସ୍ଥିତି ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

 ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମାନେ ୨ ଦିନ ଧରି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲିବେ । ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗସ୍ତରେ ଯିବାର ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ଓହରି ଯାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଇଉରୋପୀୟ ୟୁନିୟନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମାନେ ଅଲଗା ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ସ୍ଥିତି ପରଖିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ସମୟରେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥିଲା  । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ କେନେଥ୍ ଆଇ ଜଷ୍ଟର ଆଜିର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳରେ ଯାଇଛନ୍ତି ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ କାଶ୍ମୀର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅପ ପ୍ରଚାର ଚଳାଇଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତମାନେ କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥିତି ଜାଣିବେ। ପାକିସ୍ତାନର ଅପପ୍ରଚାରର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହେବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଇଉରୋପୀୟ ସଂସଦର ୨୭ ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ ।

ସେପଟେ ସିଆଚେନରେସ୍ଥଳସେନା ମୁଖ୍ୟ ମନୋଜ ମୁକୁନ୍ଦ ନରୱାଣେ । ଚାରିପଟେ ବରଫପାତ ଆଉ ସିଆଚେନ ହେଲିପ୍ୟାଡରେ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା ନରୱାଣେଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର। ସେନା ମୁଖ୍ୟ ହେବାପରେ ଏହା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସିଆଚେନ୍‌ ଗସ୍ତ । ଯବାନଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ହାଓ ଇଜ୍‌ ଦ ଜୋସ। ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଭୋଜନ କରିବା ସହ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଥିଲେ । ସିଆଚେନ୍‌ ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ଯୁଦ୍ଧ ଘାଟୀ । ସେଠାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଅତି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶର ସୀମାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି ।

   Related Posts