Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଜପତି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ନୂଆଗଡ଼ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଶି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଫସଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଶୁଖିଲା ଓ ଖରାଟିଆ ରହିବ ପାଗ
  • ||

ଦଶନ୍ଧି ଧରି କରିଆସୁଥିଲେ ସେବା, ଜାଣନ୍ତୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବା ‘ଏନସାଇକ୍ଲୋପିଡିଆ ଅଫ୍ ଜଙ୍ଗଲ’ର କାହାଣୀ…

9/11/2021 at 11:20 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୧: ଆମ ଦେଶରେ ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ସ୍ୱାର୍ଥପରତା ବିନା, ସମଗ୍ର ଜୀବନରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସେବାରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋକମାନେ ଭୁଲିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶ ସାମ୍ନାକୁ ଆସନ୍ତି ।

ସୋମବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୭ ଜଣ ପଦ୍ମଭୂଷଣଙ୍କ ସହ ୧୦୨ ଜଣଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣଙ୍କ ଏବଂ ୧୦୨ ଜଣଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ପରିବେଶବିତ୍ ତୁଲସୀ ଗୌଡାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ପରିବେଶବିତ୍ ତୁଲସୀ ଗୌଡା ‘ଜଙ୍ଗଲର ଏନସାଇକ୍ଲୋପିଡ଼ିଆ’ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ହୋନାଲି ଗ୍ରାମରୁ ଆସିଥିବା ଗୌଡା ୩୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚାରା ରୋପଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ନର୍ସରୀକୁ ଏବେ ସେ ଦେଖାରଖା କରୁଛନ୍ତି ।

ତୁଳସୀ ଗୌଡାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଅବସରରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ ଟୁଇଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ ପଦ୍ମଶ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମତୀ ତୁଲସୀ ଗୌଡାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଜଣେ ପରିବେଶବିତ୍ ଯିଏ ୩୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚାରା ରୋପଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନ ଥିବା ଯାଏଁ ସେ ଏପରି କରିବେ ।

ଛଅ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି । ଗୌଡା କର୍ଣ୍ଣାଟକର ହାଲାକି ଜନଜାତିର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ବହୁ ଜ୍ଞାନ ହେତୁ ‘ଜଙ୍ଗଲର ଏନସାଇକ୍ଲୋପିଡ଼ିଆ’ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଏଥି ସହିତ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ‘ଇନ୍ଦିରା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମିତ୍ର ପୁରସ୍କାର’, ‘ରାଜୋତ୍ସବ ପୁରସ୍କାର’ ଏବଂ ‘କବିତା ମେମୋରିଆଲ’ ଭଳି ଅନେକ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts