Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||

ଆଜି ଗଛ ନଲଗାଇଲେ କାଲିକି ବିଗିଡ଼ିଯିବ ପରିବେଶ : ପାଣି କମିବ,ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢ଼ିବ

27/01/2020 at 6:01 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୨୭/୧: ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଗଛ ନଷ୍ଟ ଯୋଗୁଁ ପରିବେଶର ସନ୍ତୁଳନ ମଧ୍ୟ ବିଗିଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାଛଡ଼ା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଣିଷ ସମାଜ ଯଦି ଏଥି ପ୍ରତି ସଚେତନ ନହୁଅନ୍ତି ତାହାଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା ଦିଗରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଥି ପ୍ରତି ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା । ….

ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଗଛ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଜଳବାୟୁରେ ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଯାହା ଆଗାମୀ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସତର୍କ ଘଣ୍ଟି ନିଶ୍ଚୟ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମଣିଷ ସମାଜ ଏଥି ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ବ ନଦେଲେ ଆଗକୁ ଯେ, ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ସେଥିରେ ସଂଦେହ ନାହିଁ । ତେଣୁ ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ଦିଗରେ ସମସ୍ତେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ହେଲେ ଏଥି ପ୍ରତି ଅନେକ ହୁଏତ ସଚେତନ ହୋଇପାରୁନଥିବା ଅନୁଭବ ହେଉଛି । ଏଭଳି ପିରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ଦିଗରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିଛି ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ।

ବିଏମସିର ଏହି ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ବିଲଡର୍ସ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ କରିଛି ବିଏମସି । ଘର, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଆଦି ନିର୍ମାଣ ବେଳେ କିଭଳି ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ ସେଥି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଲୋକମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବ୍ୟବହାର ପରିମାଣ କମାଇବା ପାଇଁ ଧ୍ୟାନଦେବା, ଅଯଥା ପାଣି ନଷ୍ଟ ନକରିବା ଆଦି ଉପରେ ସଚେତନ ହେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।

ପ୍ରବଳ ରୌଦ୍ରତାପ, ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା, ବାରମ୍ବାର ଝଡ଼ବାତ୍ୟାର ପ୍ରଭାବରେ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ବି ଆମେ ଯଦି ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ସଚେତନ ନହେବା ତାହେଲେ ତା’ର ପରିଣାମ ଆମକୁ ହିଁ ଭୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିରେ କୌଣସି ସଂଦେହ ନାହିଁ ।

   Related Posts