Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଗାର୍ଡେନରେ ଥିଲା ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣାର ମୂର୍ତ୍ତି, ୨ କୋଟିରେ ହେଲା ନିଲାମ, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କୋଟିପତି ହେଲେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି

14/10/2021 at 8:34 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧୦: ଅନେକ ଲୋକ ପୁରୁଣା ଜିନିଷ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଭାରି ମୂଲ୍ୟ ବି ଦିଅନ୍ତି । ଶତାବ୍ଦୀର ପୁରୁଣା ପ୍ରତିମା, ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଭଲ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ। ବେଳେବେଳେ ସେଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ଏତେ ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ ଯେ ଯାହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟକର। ଇଂଲଣ୍ଡର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବାସ୍ତବରେ, ତାଙ୍କ ଘରେ ଦୁଇଟି ପୁରୁଣା ମୂର୍ତ୍ତି ପଡ଼ିଥିଲା, ଯାହାକୁ ସେ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ନିଲାମ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଘଟଣା ଇଂଲଣ୍ଡର ସୁଫୋଲ୍କର ଅଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି ସେମାନଙ୍କ ଘର ବଦଳାଉଥିଲେ। ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ୟାକ୍ କରିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଆଖି ବଗିଚାରେ ଥିବା ସ୍ଫିନିକ୍ସର ଦୁଇଟି ପୁରୁଣା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ପଡିଥିଲା। ଦମ୍ପତି ଏହାକୁ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତି ଏହି ପ୍ରତିମାକୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲେ। ଯାହାକୁ ସେ ନିଜ ଗାର୍ଡେନ୍‌ରେ ଏକ ଶୋପିସ୍ ପରି ସଜାଇ ରଖିଥିଲେ। ଘର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ସମୟରେ, ଦମ୍ପତି ଭାବିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ସେହି ପ୍ରତିମାଗୁଡ଼ିକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେବେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମତ ବଦଳାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାହାକୁ ନିଲାମ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ସେ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ମୂର୍ତ୍ତିର ନିଲାମରୁ କେବଳ କିଛି ଟଙ୍କା ମିଳିଯିବ, ଯାହା ତାଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ।

ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ନିଲାମ ପାଇଁ ଏହି ଦମ୍ପତି ମାଣ୍ଡର୍ ନିଲାମକାରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ସେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ପରୀକ୍ଷା କରି କହିଥିଲେ ଯେ ତାହା ବହୁତ ପୁରୁଣା ଏବଂ ବିରଳ ମୂର୍ତ୍ତି। ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ୨୦,୦୦୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାହା ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣାଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ପ୍ରତିମା ହୁଏତ ୧୮ କିମ୍ବା ୧୯ ଶତାବ୍ଦୀର ହୋଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିମା ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବର ହୋଇପାରେ। ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଫିନିକ୍ସ ଇଜିପ୍ଟର। ଯାହାର ଇଜିପ୍ଟରେ ବିଶାଳ ଅଟ୍ଟାଳିକା ଅଛି। ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ମୁଣ୍ଡ ମଣିଷର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀର ସିଂହର।

   Related Posts