Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ମହିଳା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ନେଇ ହଇଚଇ, ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ପ୍ରଚାର କରିବାରୁ ସମର୍ଥନରୁ ପଛକୁ ହଟିଲେ ମେକ୍ରୋନ୍

13/06/2021 at 8:12 AM

ଫ୍ରାନ୍ସ ୧୩/୬ : ମଣ୍ଟପେଲିୟରରେ ସାରା ଜେମାହି କାଉନସିଲରଙ୍କ ପଦବୀ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ । ଆଉ ସାରାଙ୍କୁ ଗତ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମେକ୍ରୋନ୍ ଙ୍କ ଦଳ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଥିଲେ । ହେଲେ ଯେତେବେଳେ ସାରା ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ସେତେବେଳ ମେକ୍ରୋନଙ୍କର ସମର୍ଥନ ପଛକୁ ଫେରାଇନେଇଛନ୍ତି । ୨୬ ବର୍ଷୀୟ ବୟସ୍କା ସାରା ଜେମାହିଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସହ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ । ଦକ୍ଷିଣ ଫ୍ରାନ୍ସର ମଣ୍ଟପେଲିୟର୍ ସହରରେ, ସେ ମେକ୍ରୋନ୍ ଦଳର ସମର୍ଥନରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବା ହେତୁ ଦଳ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି । ଏହି ଘଟଣା ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମେକ୍ରୋନର ବିଫଳତା ବୋଲି ଦେଖାଯାଉଛି । ଜେମ୍ମାହି, ଯିଏ ଲ୍ୟାବ୍ ଟେକ୍ନିସିଆନ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ହାର ମାନିବିନି, ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ପ୍ରଚାର କରିବି । ଏପରିକି ସେ ମଣ୍ଟପେଲିୟରର ଲା ମୋସାନରେ ପ୍ରଚାର ପତ୍ର ବାଣ୍ଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ମଣ୍ଟପେଲିଅର୍ ହେଉଛି ଫ୍ରାନ୍ସର ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ଜିଲ୍ଲା ଯେଉଁଠିକି ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ରୁହନ୍ତି । ଫ୍ରାନ୍ସର ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକୀୟ ଉପନିବେଶରୁ ମୁସଲମାନ ପ୍ରବାସୀମାନେ ଏହି ସହରରେ ପୀଢି ପୀଢି ଧରି ବାସ କରୁଛନ୍ତି ।

ଜେମାହି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷାତକାରରୁ ଇସଲାମର ଭୂମିକା ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସର ହେଡଲାଇନରେ ରହିଆସିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସମାନ ସୁଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଏବଂ ଭେଦଭାବ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବାକୁ ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ‘ଏହା ମୋର ଘର। ମୁଁ ଏଠାରେ ଜନ୍ମ ନେଇଛି । ହିଜାବ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ । ତେବେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ହିଜାବ ଏବେ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଯାଇଛି ।

ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ଜେମାହି ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ଚିତ୍ର ନଜର ଆସିବା ପରେ ଇମାନୁଏଲ ମେକ୍ରୋନଙ୍କ ଲା ରେମ୍ ପାର୍ଟି ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ କିପରି ବଜାୟ ରଖାଯିବ ସେନେଇ ଦଳରେ ଏକ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି । ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସେବେଠାରୁ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଯେବେଠୁ, କ୍ୟାଥୋଲିକ ପରେ ଇସଲାମ ଧର୍ମକୁ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୨ୟ ବଡ ଧର୍ମ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ଯୁକ୍ତି ବାଢୁଥିବା ଲୋକେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବା ଇସଲାମର ରାଜନୀତିକରଣର ପ୍ରତୀକ ପାଲଟିଛି ।

   Related Posts