Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ହଙ୍ଗେରୀରେ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭିକ୍ଟର ଅର୍ବାନଙ୍କୁ ଅସୀମିତ କ୍ଷମତା , ବନ୍ଦ ହେଲା ନିର୍ବାଚନ

31/03/2020 at 12:47 PM

ବୁଡାପେଷ୍ଟ ୩୧।୩: ହଙ୍ଗେରୀରେରେ କରେନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାର ଦେଖି ହେଙ୍ଗରୀର ସଂସଦ ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭିକ୍ଟର ଅର୍ବାନଙ୍କୁ ଶାସନ କରିବା ପାଇଁ ଅସୀମିତ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସୋମବାର ଦିନ ହେଙ୍ଗରୀ ସଂସଦରେ ଏଭଳି ଏକ ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଫଳରେ ଭିକ୍ଟର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାସକ ରହିବେ । ଏହାସହ ଦେଶରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ହଙ୍ଗେରୀରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୪୭ଜଣ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ୧୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି ।

ସିଏନ୍ଏନ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ହଙ୍ଗେରୀ ସଂସଦରେ ବହୁମତରେ ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଏହା ସପକ୍ଷରେ ୧୩୮ ଭୋଟ୍ ଏବଂ ବିରୋଧରେ ମାତ୍ର ୫୩ ଭୋଟ୍ ପଡିଥିଲା । ଏହି ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିବା ପରେ ଭିକ୍ଟର ଦେଶର ସମସ୍ତ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କଠାରୁ ଉପରେ ରହିଲେ । କାହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସେ ବାଧ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହି ବିଲ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାବେଳେ ଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ଭଳି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଦେଶକୁ ଏକ ନେତୃତ୍ବର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଯିଏ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରେସିରେ ଫସି ରହିହନାହିଁ । ଏଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତାଙ୍କୁ ଆଉ କରୋନା ଭଳି ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ କାହାର ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବନାହିଁ ।

ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହେବା ପରେ ସଂସଦକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ବିଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇପାରିବ । ଯଦି ସରକାର ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ କରୋନା ବିଷୟରେ ଖରାପ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯେଉଁମାନେ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ସହିତ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଜରିମନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିକ୍ଟରଙ୍କ ରହିବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନା କୌଣସି ନିର୍ବାଚନ ହେବ ନା କୌଣସି ସନ୍ଦର୍ଭ କରାଯାଇପାରିବ । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକୀର ୱାଚ୍ ଡଗ୍ ଏହି ବିଲ୍ କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛି । ସଂସ୍ଥା କହିଛି ଯେ ବିଲ୍ ରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇନାହିଁ ଯେ ଭିକ୍ଟରଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି କ୍ଷମତା କେତେଦିନ ରହିବ । କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ନେତା ଭାବେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ କରୋନାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭିକ୍ଟର ନିଜକୁ ସମସ୍ତ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ସଂସ୍ଥା ଅପେକ୍ଷା ସର୍ବକାଳୀନ ନେତା ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts