Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ମାଟି ଛୁଇଁବାର ୮ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ମଙ୍ଗଳ ମିଶନକୁ ଝଟକା, ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇଗଲା spaceX

4/03/2021 at 7:29 PM

ଟେକ୍ସାସ ୦୪।୦୩: ମିଶନ ମଙ୍ଗଳ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ବି ଶେଷ ଆଡକୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି। spaceX ର ମହାକାଶଯାନ ଷ୍ଟାରସିପ୍ ଟେକ୍ସାସରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ ହେବା ପରେ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଉପରକୁ ଯାଇଥିଲା । ସଫଳତାର ସହ ଫେରି ଆସି ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ତେବେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବାର କିଛି ମିନିଟ ଭିତରେ ଏହା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ମିଶନ ମଙ୍ଗଳର ଗୋଟିଏ ସୋପାନକୁ ସଫଳତା ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଏକ ଝଟକା ମଧ୍ୟ ଲାଗିଛି ।

ଟେକ୍ସାସର ବୋକାଚିକା ଲଞ୍ଚିଙ୍ଗ ପ୍ୟାଡ୍‌ରୁ ଉପରକୁ ଉଠିଥିଲା ବିଶାଳକାୟ SpaceX – SN 10 । ଶୂନ୍ୟରେ ୬ ମାଇଲ ବା ପ୍ରାୟ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଉପରକୁ ଉଠିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ SpaceX ଭୂମିର ସହ ସମାନ୍ତରାଳ  ଭାବେ ଉଡିଥିଲା। ଏହାପରେ ଏହା ସିଧା ହୋଇ ତଳକୁ ଖସିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଉତକ୍ଷେପଣର ୬ ମିନିଟ ୨୦ସେକେଣ୍ଡ ଭିତରେ ଏହା ସଫଳତାର ସହ ମାଟି ଛୁଇଁଲା ।

ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କର space exploration technology corporationକୁ ବଡ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା। କାରଣ ଆଗରୁ ଦୁଇ ଥର ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ଫେଲ ମାରିଥିଲା । ତେଣୁ ଏଥର ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କ ମିଶନ ମଙ୍ଗଳକୁ ବଡ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା । ତେବେ spaceX ମାଟି ଛୁଇଁବାର ୮ମିନିଟ ଭିତରେ ମିଶନକୁ ଲାଗିଥିଲା ଝଟକା । ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ସହ spaceX ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ।

ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଙ୍ଗଳରେ ବସତି ସ୍ଥାପନ ନେଇ ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି। ସୁଦୂର ମଙ୍ଗଳ ଯାତ୍ରା ଲାଗି ମଣିଷ ଏବଂ ସରଞ୍ଜାମ ବୋହି ନେବା ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ବିଶାଳ ମହାକାଶଯାନ । ଏଥିପାଇଁ ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କ spaceX କମ୍ପାନୀ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି କ୍ରମରେ SN-10 ମହାକାଶଯାନର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଶାଳକାୟ ସୁପରହେଭି ରକେଟ୍ ସହ ଖଞ୍ଜା ଯାଇଥିଲା ୫୦ମିଟର ଲମ୍ବ ଷ୍ଟାରସିପ୍ ମହାକାଶଯାନ। ଷ୍ଚାରସିପ୍ ର ଓଜନ ଥିଲା ୧ ଲକ୍ଷ କିଲୋ ଗ୍ରାମ ।

ମଙ୍ଗଳର କକ୍ଷପଥରେ କିଭଳି ମହାକାଶଯାନ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ କିଭଳି ମଙ୍ଗଳର ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିବ ସେନେଇ SpaceX – SN 10 ଥିଲା ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ । ସଫଳତାର ସହ ଏହା ମାଟି ଛୁଇଁବା ଥିଲା ଏକ ବଡ ସୋପାନ । ତେଣୁ ଏହା ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ବେଶ ଖୁସି ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଯଦିଓ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବା ପରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ତେବେ ଆଗକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷଣ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଉଛନ୍ତି ଏଲନ ମସ୍କ । SN-19 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାକାଶ ଯାନ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ।

   Related Posts