Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ସାତକୋଶିଆ ପହଞ୍ଚିଲା ହାତୀ ‘ଯଶୋଦା’ ; ସୁନ୍ଦରୀ ବାଘୁଣୀକୁ କାବୁ କରିବାରେ କରିବ ସହାୟତା

3/11/2018 at 9:26 AM

ଅନୁଗୋଳ ୩|୧୧:  ସୁନ୍ଦରୀ ବାଘୁଣୀକୁ କାବୁ କରିବା ନେଇ ସହାୟତା କରିବାକୁ ସାତକୋଶିଆ ପହଞ୍ଚିଲା ହାତୀ ‘ଯଶୋଦା’ । ଆଜି ଭେ।ର ସାଢେ ୪ ଟାରେ ଯଶେ।ଦା ସାତକେ।ଶିଆ ପୁରୁଣାକେ।ର୍ଟରେ ଯାଇ ପହଞ୍ଚିଛି । ସେଠି ଖାଇବା ପିଇବା ଠିକ୍ ଠାକ୍ କରିଛି । ଏବେ ଯଶେ।ଦା ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଯଶେ।ଦା ସହିତ ନନ୍ଦକାନନ, ଚନ୍ଦକା ଓ ଡ଼ମପଡ଼ା ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ୧୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛି । ଟିମ୍ ରେ ନନ୍ଦକାନନର ଭେଟେନାରୀ ଡ଼ାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି । ବାଘୁଣୀକୁ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ୍ କରିବା ବେଳେ ଭେଟେନାରୀ ଡ଼ାକ୍ତର ତାଙ୍କ ସହିତ ପାଖେପାଖେ ରହିବେ । ଯଶେ।ଦାକୁ ବାଘ ନିକଟକୁ ନେବା ଲାଗି ନନ୍ଦନକାନରୁ ମାହୁନ୍ତ ଯିବେ । ନେପାଳୀ ମାହୁତ ରୁଡ଼ି, ଓଡ଼ିଆ ମାହୁତ ରାଜୁ ଏବଂ ଦେବରାଜ ପ୍ରଧାନ  ଯଶେ।ଦାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ । ହାତୀ ପିଠିରେ ୫ ଜଣ ବସିବା ପରି  ଏକ ଆହୁଜା ତିଆରି ହେବ । ଆଉ ତାଙ୍କ ପଛରେ ବସିବେ ଦୁଇ ଦକ୍ଷ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜର  ଡ଼ଃ ସନ୍ଦୀପ ଅଗ୍ରୱ।ଲ ଓ ଡ଼ଃ ଅଖିଲେଶ ମିଶ୍ର । ଏମାନେ ହିଁ ଯଶେ।ଦା ଉପରୁ ଥାଇ ଅତି ନିକଟରୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବେ । ସେମାନଙ୍କ ସହ ସାତକେ।ଶିଆ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜର ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ଡ଼ଃ କିଶେ।ର ସାହୁ, ନନ୍ଦନକାନର ରାମ ବାବୁ ମଧ୍ୟ ରହିବେ । ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ରହିବ ଡ଼େନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ଟ ସିରିଞ୍ଜ ପ୍ରେ।ଜେକ୍ଟର ଗନ୍ । ୩ ମିଲିଗ୍ରାମ ଜାଇଲାଜାଇନ୍ କେଟାମିନ୍ ନିଶ୍ଚେତକ ଔଷଧକୁ ଡ଼ାର୍ଟିଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁନ୍ଦରୀ ଦେହକୁ ଛଡ଼ାଯିବ । ସେ ଅଚେତ ହେବା ପରେ ତୁରନ୍ତ କାବୁ କରାଯାଇ ଅଧାଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଯନ୍ତାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବ । ଆଜି ଗେ।ଟିଏ ଥର ମକଡ୍ରିଲ କରିବ ଯଶେ।ଦା । ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରକୁ ଯାଇ ଫେରିବ । ସମ୍ଭବତଃ ଆଜି ଉପରବେଳା କିମ୍ବା ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ମିଶନ ବାଘୁଣୀରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପକାଇବା ଲାଗି ଟିମକୁ ପିଠିରେ ବେ।ହି ସୁନ୍ଦରୀ ପାଖକୁ ଯିବ ଯଶୋଦା।

   Related Posts