Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ମାତ୍ର ୨୬ ଦିନ ଭିତରେ ଚାରିଟି ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବଢ଼ିଛି ଚିନ୍ତା

21/09/2019 at 8:11 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୧।୦୯- ଶେଷରେ ଗୌରି ବି ଗଲା । ୩୦ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ନନ୍ଦନକାନନରେ ୨ ଦୁଇଟି ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରିଛି । କମଳା ଭଳି ଗୌରିର ମଧ୍ୟ ହର୍ପିସ୍ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ୨୬ ଦିନ ଭିତରେ ୪ ଚାରିଟି ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି । ଏହାପରେ ନନ୍ଦନକାନନରେ  ଅନ୍ୟ ହାତୀମାନଙ୍କୁ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇପାରିବ ତାକୁ ନେଇ ବଢ଼ିଛି ଚିନ୍ତା ।

ଜୁଲି, ଚନ୍ଦନ, କମଳାଙ୍କ ଭଳି ଶେଷରେ ଜୀବନ ହାରିଲା ଗୌରୀ । ନନ୍ଦନକାନନରେ ହାତୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘାତକ ସାଜିଛି ହର୍ପିସ୍ ଭୂତାଣୁ । ଏମିତିକି ୩୦ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଯାଇଛି ଦୁଇ ଦୁଇଟି ହାତୀଙ୍କ ଜୀବନ । ଗୁରୁବାର କମଳାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆଖିବୁଜିଛି ଗୌରୀ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ରେ ଜୁଲି ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ରେ ଚନ୍ଦନର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ହାତୀଙ୍କ ବୟସ ୧୦ବର୍ଷ ଭିତରେ ।

ତେଣୁ ଏମାନେ ହର୍ପିସ ଭୂତାଣୁର ଶିକାର ହୋଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । କାରଣ ୧୦ବର୍ଷରୁ କମ୍ ହାତୀଙ୍କ ଠାରେ ହର୍ପିସ୍ ଭୂତାଣୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ । ଏଭଳି ଘଟଣା ପରେ ନନ୍ଦନକାନନରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ହାତୀମାନଙ୍କୁ ନନ୍ଦନକାନନରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି ।

ହର୍ପିସ୍ ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ କେରଳ, ଆସାମ ଏବଂ ଆମେରିକାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଥିବା କହିଛି ଟେକନିକାଲ କମିଟି ।

ହାତୀ ମଡ଼କକୁ ନେଇ ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚନ୍ଦକା-ଡମପଡ଼ା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଥିବା ହାତୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି ।

   Related Posts