Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ସୋଲାର ଫେନ୍ସିଂ ନେଲା ହାତୀର ଜୀବନ, ଆମ୍ୱତୋଟା ଜଗିବାକୁ ବିଛାଇଥିଲେ ତାର

6/06/2021 at 5:37 PM

ଢେଙ୍କାନାଳ: ଢେଙ୍କାନାଳ ଗୋବିନ୍ଦପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମର ଆମ୍ବତୋଟାରେ ସୋଲାର ଫେନ୍ସିଂ କରେଣ୍ଟ ଲାଗି ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଂଚି ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ହାତୀ ମାନଙ୍କ କବଳରୁ ଆମ୍ବ ବଗିଚାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଲଗାଇଥିବା ସୋଲାର ଫେନ୍ସିଂ ଯୋଗୁଁ ଗୋଟିଏ ଦନ୍ତା ହାତୀର ପ୍ରାଣ ହାନି ଘଟିଛି । ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ବନାଞ୍ଚଳର ଗୋବିନ୍ଦ ପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମର ଏକ ଆମ୍ବତୋଟାରେ ଏହି ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବନ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ପହଂଚି ହାତୀର ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରିଛନ୍ତି । ମୃତ ଦନ୍ତା ହାତୀର ବୟସ ପ୍ରାୟ ୧୫ବର୍ଷ ହେବ ବୋଲି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ହାତୀର ପାଟିରେ ଓ ଦେହରେ ସୋଲାର ଫେନ୍ସିଂ ତାର ଲାଗିରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ତେବେ କେବଳ ସୋଲାର ଫେନ୍ସିଂ କରେଣ୍ଟରେ ହାତୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ସମ୍ଭବପର ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ଏହି ହାତୀର କିପରି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ତାହା ପ୍ରଶ୍ନ ବାଚି ହୋଇଛି । ଆଜି ସକାଳେ ଖବର ପାଇ ଆସି ଦେଖିବା ବେଳକୁ ହାତୀଟି ବିଛାଇଥିବା ସୋଲାର ଫେନ୍ସିଂରେ ଲାଗି ମରିପଡିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଆମ୍ବ ତୋଟା ମାଲିକ ବିଶ୍ୱଜିତ ଆର୍ଜେନ୍ଦୁ ଜେନା । ଫଳରେ ଘଟଣା ସ୍ଥଳକୁ ସଦର ବନକର୍ମଚାରୀ ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ  ସହକାରୀ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ରଶ୍ମିରଂଜନ ସ୍ୱାଇଁ ଓ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ପହଂଚି ହାତୀର ମୃତ ଦେହକୁ ବ୍ୟବଛେଦ କରିଛନ୍ତି । ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ  ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି ।

   Related Posts