Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଖାଲିପଡିଥିବା ୩ ଲୋକସଭା, ୩୦ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା: ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ରେ ଭୋଟ୍

28/09/2021 at 12:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୯: ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଲୋକସଭାର ତିନୋଟି ଆସନ ଏବଂ ୩୦ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ରେ ମତଦାନ ହେବ । ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ତିନୋଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଦାଦ୍ରା ନାଗର ହାଭେଲି, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖଣ୍ଡୱା ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।
କେଉଁ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କେତେ ଆସନ ?
ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ, ଆସାମରେ ୫, ବିହାରରେ ଦୁଇଟି, ହରିୟାଣାରେ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ୩, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୩, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ, ମେଘାଳୟରେ, ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ, ଦୁଇଟି ରାଜସ୍ଥାନରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଅନ୍ୟ ୪ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ମଧ୍ୟ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।
ଖାଲି ଅଛି ୩ ଲୋକସଭା ଆସନ
ଦାଦ୍ରା ନାଗର ହାଭେଲି ମୋହନ ଡେଲକରଙ୍କ ସ୍ୱାଧୀନ ସାଂସଦଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହି ସିଟ୍ ଖାଲି ପଡିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖାନ୍ଦୱାରୁ ବିଜେପି ସାଂସଦ ନନ୍ଦକୁମାର ସିଂ ଚୌହାନ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ କରୋନାରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ । ଏଥି ସହ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମାଣ୍ଡିରୁ ବିଜେପି ସାଂସଦ ରାମସ୍ୱରୋପ ଶର୍ମାଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ଫ୍ଲାଟରେ ଝୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।
ହରିୟାଣାରେ ବିଜେପିର ଉପ-ନିର୍ବାଚନ?
ହରିୟାଣାର ଏଲେନାବାଦ ଆସନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । INLD ନେତା ଅଭୟ ଚୈତନ୍ୟ ଏହି ଆସନରୁ ବିଧାୟକ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଧାନସଭାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ବିଜେପି ପାଇଁ ବଡ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହରିୟାଣାର ଏହି ଆସନ ବିଜେପି ପାଇଁ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇପାରେ ।

   Related Posts