Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ବିହାର ବିଧାନପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଜୁଲାଇ ୬ରେ, ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁ ଟାଳିଥିଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ

15/06/2020 at 6:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୬: ବିହାର ବିଧାନପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଏଥିଲାଗି ଜୁଲାଇ ୬ ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ବେଳେ ୧୮ ତାରିଖରେ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରିବେ ବୋଲି ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ବିଧାନପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ପୂର୍ବରୁ ତିଥି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ କରୋନା ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଅବଧି ଲାଗି ଟାଳି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବୟାନ ଅନୁସାରେ ବିହାର ବିଧାପରିଷଦର ୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମେ ୬ ତାରିଖରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିଲାଗି ଆୟୋଗ ଏପ୍ରିଲ ୩ ତାରିଖରେ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଥିଲେ। ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଜାରି କରୋନା ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ସରକାର ଲକଡାଉନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ ବି ନିୟମ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ବିଧାନପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନଥିବା କୁହାଯାଇଛି।

ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ଜୁନ ୧୮ ତାରିଖରେ ପୁଣି ଅଧିସୂଚନା ଜାରି ହେବ ଓ ଜୁଲାଇ ୬ ତାରିଖରେ ରିକ୍ତ ପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ କହିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନିୟମାନୁସାରେ ସେହି ଦିନ ଭୋଟ ଗଣନା କରାଯିବ ଓ ନିର୍ବାଚିତ ନେତାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ବିହାର ବିଧାନସଭାର ବିଧାୟକମାନେ ନୂଆ ବିଧାନପରିଷଦ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ କରିବେ।  

   Related Posts