Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ୍ ଆଗରେ ମା’ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୪୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୨୦୩ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ୍ କେଲେଙ୍ଗାପାଲିର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସାଲିଆ ସାହିରୁ ୫ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୬ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଆଇଜର ଛାତ୍ରମାନେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ବାୟୋଲୋଜି ପ୍ରତିଯୋଗିତା(iGEM)ରେ ହାସଲ କଲେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ

23/11/2020 at 10:53 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର୨୩/୧୧: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ (IISER)ର ଛାତ୍ରଗଣ, ଡେଙ୍ଗୁ ଜ୍ୱରକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଏକ ନୂତନ ଉପକରଣ “FRaPPe” ( ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ପେପ୍ଟାଇଡସ୍ ପାଇଁ FRET ଆଧାରିତ ରେଙ୍କର୍ ) ନାମକ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ iGEM ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସଫଳତାର ସହ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ବିଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଡିସ୍ ମଶା ଜନିତ ରୋଗ ୩୦ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ମାନବଜାତି ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସାମାଜିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ବିପଦ ପାଲଟିଛି। ସାରା ପୃଥିବୀ ରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩,୯୦,୦୦,୦୦୦ ଲୋକେ ଏହି ରୋଗରୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ଆକଳନ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୨୯ ଟି ଦେଶକୁ ସ୍ଥାନିକ ହୋଇ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ରୁ ଅଧିକା ଲୋକଙ୍କୁ ବିପଦରେ ପକାଇସାରିଛି

IISER ବ୍ରହ୍ମପୁର ର ଟିମ୍ ଭାଇରାଲ୍ ଉପାଦାନ ଏବଂ ହୋଷ୍ଟ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଏକ ମଡ୍ୟୁଲାର୍ ରିପୋର୍ଟର ସିଷ୍ଟମ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​ଯାହା ଫ୍ଲୋରୋସେଣ୍ଟ୍ ଟ୍ୟାଗରେ ଫ୍ୟୁଜ୍ ହୋଇ ଏକ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଣାଳୀରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା। କେବଳ ଡେଙ୍ଗୁ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଥେରାପେଉଟିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ରଣନୀତି ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ FRaPPe ଶେଷରେ ଏକ ଔଷଧ ସ୍କ୍ରିନିଂ ମଡ୍ୟୁଲରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ|

ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆଇଡିଆ ସହ ଛାତ୍ରଦଳ iGEM (ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜେନେଟିକ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ମେସିନ୍) ଫାଉଣ୍ଡେସନର ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ଏକ ସ୍ଵାଧୀନ, ଅଣ-ଲାଭ ସଂଗଠନ ଯାହା ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ବାୟୋଲୋଜି କୁ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି ଏବଂ ଶିକ୍ଷା, ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ସହଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆଗକୁ ବଢାଉଛି |
iGEM ​​ର ବାର୍ଷିକ ଛାତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଯାହା ଗୋଟେ ବୃହତ୍ତମ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ବାୟୋଲୋଜି ଇନୋଭେସନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ଏବଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡ୍ | ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନିରାପଦ ଏବଂ ଦାୟିତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ପାଇଁଜୀବବିଜ୍ଞାନ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ଵ ଅନନ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିଥାଏ|

ଏହି ବିଶେଷ ବର୍ଷର ସୀମିତତା ହେତୁ “iGEM giant jamboree ” ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୩୬ଟି ଦେଶର ୨୪୯ ଟିମ୍ର ୬,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ବିଚାରପତିମାନଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମଅଙ୍କ ଦଳଗତ କାର୍ଯ୍ୟ, ଦାୟିତ୍ ,ଉଦ୍ୟୋଗୀତା, ଅଂଶୀଦାର, ନିରାପତ୍ତା ଦେଖି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିଥାନ୍ତି |

IISER Berhampur ର ଉତ୍ତମ ସଂଗଠିତ ଆକ୍ସନ୍ ପ୍ଲାନ୍, ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଏକଜେକ୍ୟୁଶନ୍ ଟିମ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ଚିହ୍ନିତ କରି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲା ​​| ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଗବେଷଣା ଲ୍ୟାବରେ ଅସମର୍ଥତା ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡିଜାଇନ ରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟେସନ୍ ଦିଗକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିବା ଦଳକୁ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା | ଦଳ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି |

ଏହି ଟିମ୍ ପ୍ରଫେସର କେ.ଭି.ଆର ଚାରି (ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, IISER ବ୍ରହ୍ମପୁର) ଏବଂ IISER ଭ୍ରାତୃତ୍ୱର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ, ଅଧ୍ୟାପିକା ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ ଏହା ଏକ ୯ ମାସର ଯାତ୍ରା ଥିଲା ଯାହା ଡକ୍ଟର ଆର. ସେଲଭି ଭାରତଭିକ୍ରୁ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ସନ୍ଦୀପ ଚାଟାର୍ଜୀ (IISER ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର) ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା |IGEM ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଏହା IISER ବ୍ରହ୍ମପୁର ର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସ ଏବଂ ଏକ ଚମତ୍କାର ଆରମ୍ଭ ସହିତ ଦଳ ଦେଶର ସମଗ୍ର ଵୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଗର୍ବିତ କରିପାରେ।

   Related Posts