Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ସମାପ୍ତ ହେବ କି ଲଦାଖ ଗତିରୋଧ ? ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟମ ଥର କମାଣ୍ଡରସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ

6/11/2020 at 5:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୧୧ : ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ସୀମା ବିବାଦ ସମାଧାନର ନାଁ ନେଉନାହିଁ । ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟମ ଥର ପାଇଁ କମାଣ୍ଡରସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ବୈଠକ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ଭାରତ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ସ୍ଥିତ ଚୁସୁଲରେ ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୯ଟା ୩୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। । ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଅନାଧିକାର ପ୍ରବେଶକୁ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ କରିଛି ଭାରତ ।

ବିଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଭାରତର ଶୀର୍ଷସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବୈଠକ କରି ଚୀନ ସେନା ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ ପଛକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ କୋର କମାଣ୍ଡରସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ବସିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ୍  ହିଲର ଦକ୍ଷିଣ ପଟର କିଛି ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରୁ ସୈନ୍ୟ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥିଲା ଚୀନ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ସହ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକାସଙ୍ଗେ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲା ।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ବିଭିନ୍ନ ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଖାପାଖି ୫୦ ହଜାର ଭାରତୀୟ ସେନା ଶୂନ ଡିଗ୍ରୀରୁ କମ ତାପମାତ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ସଶସ୍ତ୍ର ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ବୈଠକ ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଆଶାନୁରୂପ ଫଳାଫଳ ମିଳିପାରୁନାହିଁ । ଗତ ମେ ମାସରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍. ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ୨ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବୁଝାମଣାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣତା ଏବଂ ନିଷ୍ଠାପରତା ଭାବେ ଉଭୟ ଦେଶ ମାନିବା ଦରକାର । ପ୍ରଥମରୁ ଭାରତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିସାରିଛି ଯେ ସେହି ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଦାୟିତ୍ବ ଚୀନର ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ।

   Related Posts