Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

ମେ ୨୪ରେ ଇଦ୍ ପାଳନ କରିବେ ୟୁଏଇ, କତାର ଓ ତୁର୍କି, ଭାରତରେ ଶନିବାର ଦେଖାଯିବ ଚାନ୍ଦ

23/05/2020 at 3:03 PM

କାନପୁର: ଇସ୍ଲାମର ଧାର୍ମିକ ମାସ ରମଜାନ ଏବେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବିଶ୍ୱର ଅସଂଖ୍ୟ ମୁସଲମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଏବେ ଇଦ୍‌ର ଚାନ୍ଦକୁ। ତେବେ ହିଜରୀ ୧୪୪୧ର ୨୯ତମ ଦିବସ ଅର୍ଥାତ ମେ ୨୨ତାରିଖ ଶୁକ୍ରବାର ସବାଲ ମାସର ଚାନ୍ଦ ଦେଖାଯାଇନାହିଁ। ଏଣୁ ସାଉଦି ଆରବ, କତାର, ତୁର୍କି କ୍ୱେତ୍ ସମେତ ଆରବସ୍ପ୍ରିଂ ଦେଶମାନେ ୨୪ ତାରିଖ ରବିବାର ଇଦ-ଉଲ-ଫିତର ପାଳନ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଭାରତର କେରଳ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଶନିବାର ଲୋକେ ସବାଲ ମାସର ଚାନ୍ଦ ଦେଖିବେ। ଏଣୁ ସାରା ଦେଶରେ ରବିବାର ଇଦ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ରିୟାଦସ୍ଥିତ ମଜମହା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଶୁକ୍ରବାର ହୁଏତ ସୱାଲ ମାସର ଚାନ୍ଦ ଦେଖାଯାଇ ନ ପାରେ ବୋଲି ଜଣାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏଣୁ ଶନିବାର ଚାନ୍ଦ ଦେଖିବା ଲାଗି ଲୋକେ ଏବେ ଆତୁର ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛନ୍ତି।

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଣୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଲୋକେ ନିରାଡମ୍ବର ଇଦ ପାଳନ କରିବେ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଲାଗି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ମସଜିଦ୍‌ ଓ ଇଦଗାହରେ ସାମୂହିକ ନମାଜ ହୁଏତ ହୋଇ ନପାରେ। ଏଣୁ ଲୋକେ ନିଜନିଜ ଘରେ ଇଦର ନମାଜ ପାଠ କରିବେ।  ଏଥିଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକଜୁଟ୍ ନ ହେବା ଲାଗି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଡା କଟକଣା ଲାଗାଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି।   

   Related Posts