Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ପାଇଁ ଇଦ୍ ଫିକା, ଇଦଗାହରେ ଏଥର ୫ ଜଣ ପଢିବେ ନମାଜ

24/05/2020 at 3:25 PM

ଭଦ୍ରକ, ୨୪|୦୫: କରୋନା ପାଇଁ ଏଥର ଇଦ୍ ମଧ୍ୟ ଫିକା । ବର୍ଷକୁ ଦୁଇ ଥର ସାମୁହିକ ନମାଜ ପାଠ ହୋଇଥାଏ ଇଦଗାହାରେ । ସମସ୍ତ ସାହି ବସ୍ତିରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ନମାଜ ପାଠ କରନ୍ତି । ଏଥର କିନ୍ତୁ କାରୋନାର କଟକଣା ପାଇଁ ଭଦ୍ରକ ସହରରେ ଇଦ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପାଳିତ ହେବ । ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ରେ ପ୍ରଶାସନର ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି ପରେ ଏମିତି ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

 ଇଦ ହେଉଛି ଇସଲାମ ଧର୍ମବଲମ୍ବୀଙ୍କର ପବିତ୍ର ମାସ । ମାସେ କାଳ ରୋଜା ରଖିବା ପରେ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ ଇଦୁଲଫିତର ବା ଇଦ । ଏହି ଦିନ ନୂଆ ଲୁଗା ପିନ୍ଧି , ନମାଜ ପରେ ଦାନ ଧର୍ମ କରିଥାନ୍ତି । ଆଉ ଏ ହେଉଛି ଭଦ୍ରକ ସହର ଇଦଗାହ । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସାମୁହିକ ନମାଜ ପାଠ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରାୟ ୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମୁସଲମାନ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଏକାଠି ହୋଇ ନମାଜ ପାଠ କରିଥାନ୍ତି । ଏଥର କିନ୍ତୁ କାରୋନା କଟକଣା ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ସମସ୍ତ ମସଜିଦ ଆଉ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନରେ ୧୪୪ ଧାରା ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ସମୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରଶାସନର ଏହି ନିୟମକୁ ମାନି ନମାଜ ପଡିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଚଉଦ ମହଲା ମୁସ୍ଲିମ ଜମାତର ସଭାପତି ।

ଦୋକାନ ବଜାର ଖୋଲିଛି କିନ୍ତୁ ସେମିତି ଭିଡ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳୁନି । ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ମସଜିଦ, ମନ୍ଦିର ଓ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରିଥିବାରୁ ମାତ୍ର  ୫ ଜଣ ଇଦଗାହାରେ ନମାଜ ପଡିବେ । ଚଉଦ ମହଲା ମୁସଲିମ ଜମାତ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ନିୟମ ମାନିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏକାଠି ନହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ୧୪୪ ଧାରା ନିୟମ କୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ।

   Related Posts