Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

କରୋନା ପାଇଁ ଇଦ୍ ଫିକା, ଇଦଗାହରେ ଏଥର ୫ ଜଣ ପଢିବେ ନମାଜ

24/05/2020 at 3:25 PM

ଭଦ୍ରକ, ୨୪|୦୫: କରୋନା ପାଇଁ ଏଥର ଇଦ୍ ମଧ୍ୟ ଫିକା । ବର୍ଷକୁ ଦୁଇ ଥର ସାମୁହିକ ନମାଜ ପାଠ ହୋଇଥାଏ ଇଦଗାହାରେ । ସମସ୍ତ ସାହି ବସ୍ତିରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ନମାଜ ପାଠ କରନ୍ତି । ଏଥର କିନ୍ତୁ କାରୋନାର କଟକଣା ପାଇଁ ଭଦ୍ରକ ସହରରେ ଇଦ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପାଳିତ ହେବ । ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ରେ ପ୍ରଶାସନର ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି ପରେ ଏମିତି ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

 ଇଦ ହେଉଛି ଇସଲାମ ଧର୍ମବଲମ୍ବୀଙ୍କର ପବିତ୍ର ମାସ । ମାସେ କାଳ ରୋଜା ରଖିବା ପରେ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ ଇଦୁଲଫିତର ବା ଇଦ । ଏହି ଦିନ ନୂଆ ଲୁଗା ପିନ୍ଧି , ନମାଜ ପରେ ଦାନ ଧର୍ମ କରିଥାନ୍ତି । ଆଉ ଏ ହେଉଛି ଭଦ୍ରକ ସହର ଇଦଗାହ । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସାମୁହିକ ନମାଜ ପାଠ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରାୟ ୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମୁସଲମାନ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଏକାଠି ହୋଇ ନମାଜ ପାଠ କରିଥାନ୍ତି । ଏଥର କିନ୍ତୁ କାରୋନା କଟକଣା ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ସମସ୍ତ ମସଜିଦ ଆଉ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନରେ ୧୪୪ ଧାରା ବଳବତ୍ତର ରହିଛି । ସମୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରଶାସନର ଏହି ନିୟମକୁ ମାନି ନମାଜ ପଡିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଚଉଦ ମହଲା ମୁସ୍ଲିମ ଜମାତର ସଭାପତି ।

ଦୋକାନ ବଜାର ଖୋଲିଛି କିନ୍ତୁ ସେମିତି ଭିଡ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳୁନି । ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ମସଜିଦ, ମନ୍ଦିର ଓ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରିଥିବାରୁ ମାତ୍ର  ୫ ଜଣ ଇଦଗାହାରେ ନମାଜ ପଡିବେ । ଚଉଦ ମହଲା ମୁସଲିମ ଜମାତ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ନିୟମ ମାନିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏକାଠି ନହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ୧୪୪ ଧାରା ନିୟମ କୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ।

   Related Posts