Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

୧୭୫ଦେଶରେ କରୋନା କିନ୍ତୁ ରହିଯାଇଛି ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ, ଯେଉଁଠି ନାହିଁ ଡର : ସେହି ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନଟି କେଉଁଠି ?

19/03/2020 at 11:55 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ ୧୯।୦୩: ସାରାବିଶ୍ବର ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ପାଲଟିଛି କରୋନା ଭାଇରସ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭାଇରସରେ ୮ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ହେଉଛନ୍ତି । କରୋନା ଭୂତାଣୁ  ବିଶ୍ବର ୧୭୫ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିସାରିଛି । ଏବଂ ସେଠାରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ପ୍ରଥମେ ଚୀନ୍ ପରେ ଇଟାଲୀ ଓ ଇରାନରେ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ତେବେ ସାରାବିଶ୍ବରେ କରୋନା ବ୍ୟାପୁଥିବା ବେଳେ ଲୋକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ବସବାସ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଭଳି ସମୟରେ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକ ଖୁବ ସୁରକ୍ଷିତ ସହ ରହିପାରିବେ ବୋଲି ନାସା ଦାବି କରିଛି । ଏହି ସ୍ଥାନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ନଥାଏ ବୋଲି ନାସା କହିଛି ।

ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପେସ୍‌ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ, ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ କଦପି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇନଥାଏ । କାରଣ ଏଠାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । କେବଳ ଥରେ ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭନ କରିଥିଲେ । ତାହା ମଧ୍ୟ ୫୨ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ । ତେବେ ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ |

ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା କହିଛି ଯେ,  କୌଣସି ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ରଖିବୁ। ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ନହେବା ଆଶଙ୍କାରେ ରଖାଯିବ । | ମେ ମାସରେ ନାସା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ପେସ୍-ଏକ୍ସ ରକେଟ୍ ସହିତ ମହାକାଶ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇବ। ନାସା ନିକଟରେ ଥିବା ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ହେଲଥ୍ ଷ୍ଟାବିଲାଇଜେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ କୁହାଯାଏ | ଏହି ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ ପରେ, ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ରହୁଥିବା ମହାକାଶଚାରୀମାନ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବେ |

1968 ମସିହାରେ ଆପୋଲୋ -7 ମିଶନ ସମୟରେ ୱାଲି ଶେରା ଏକ ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ୱାଲ୍ଟର କନିଙ୍ଗହାମ ଏବଂ ଡନ୍ ଏଫ୍  ଇସେଲ ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା  | ଯେତେବେଳେ ୱାଲି ଛିଙ୍କିଲେ, ତାଙ୍କ ନାକରୁ ବୁନ୍ଦା ମହାକାଶଯାନରେ ଭାସମାନ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଥିଲା | ଏହି ବୁନ୍ଦା  ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଉଥିଲା । ଏହା ପରେ ନାସା ସ୍ଥିର କଲା ଯେ,  ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ଏଭଳି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିକଶିତ କରିବ ।  ଯାହାଦ୍ୱାରା କେହି ଅସୁସ୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ | ଯେପରି କୌଣସି ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କରଠାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣ ହେବ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ନାସା ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ଡାକ୍ତର ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି ।

ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ କେହି ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ, ଏହାକୁ କ୍ୟାରେନଟାଇନ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା | ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଶୋଇବା ବାକ୍ସ କିମ୍ବା କ୍ୟାପସୁଲରେ ରଖାଯାଉଥିଲା | ଏବଂ ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଥିଲା । ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି କାମକୁ ଫେରାଇ ଅଣାଯାଉଥିଲା । ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ପରିମଳ କରାଯାଏ | ଏଥିପାଇଁ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ମେସିନ୍ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ରଖାଯାଏ | ତୁମେ ଏକ ବଟନ୍ ଦବାଇବା ମାତ୍ରେ ସମଗ୍ର ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ସାନିଟାଇଜ୍ ହୋଇଯାଏ |

ମାଇକ୍ରୋବସ୍ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ମଣିଷଙ୍କ ସହ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ଯାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଜୀବାଣୁ ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି ଯାହା କାହାକୁ ଅସୁସ୍ଥ କରିବ | ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ଲାଇଫ୍ ବୋଟ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପେସ୍ ଜାହାଜ ଭଳି ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଯଦି ସେଠାରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଆସେ, ସେମାନେ ସେଠାରୁ ଚାଲିଯାଇପାରନ୍ତି |

   Related Posts