Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ଲକ୍ସରରୁ ମିଳିଥିବା ପ୍ରାଚୀନ ‘ମମ୍ମି’ ଗୁଡିକର ତଥ୍ୟ ଉଜାଗର କଲେ ଇଜିପ୍ଟ ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ

20/10/2019 at 8:22 PM

କାଇରୋ:  ଦକ୍ଷିଣ ଇଜିପ୍ଟର ଲକ୍ସର ସହରରୁ ମିଳିଥିବା ମମ୍ମିଗୁଡିକର ତଥ୍ୟ ଉଜାଗର କରିଛନ୍ତି ଇଜିପ୍ଟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ୱ ଅଧିକାରୀ। ସୁପ୍ରିମ କାଉନସିଲ ଅଫ ଏଣ୍ଟିକ୍ସର ଜେନେରାଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ମୁସ୍ତାଫା ୱଜୀର ଏ ନେଇ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ୱିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କାଠରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ମମ୍ମିଗୁଡିକ ୯୪୫ରୁ ୭୧୫ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ୨୨ତମ ରାଜବଂଶର ବୋଲି ଏଥିରେ ଥିବା ଚିତ୍ର ଓ ଶିଳାଲେଖରୁ ଜଣାପଡିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

୧୮ଟି କାଠରେ ନିର୍ମିତ କଫିନରେ ମୋଟ ୩୦ଟି  ମମ୍ମି ଥିଲା। ଏଥିରୁ ୨୩ଜଣ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫ ଜଣ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠା ମହିଳା ଓ ୨ଟି ଶିଶୁଙ୍କ ମମ୍ମି ରହିଛି। ସମସ୍ତେ ରାଜବଂଶ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିବା ସେକ୍ରେଟାରୀ ଜେନେରାଲ ଶିଳା ଓ ଚିତ୍ର ଲେଖା ସୂଚନା ଆଧାରରେ କହିଛନ୍ତି।

ଏଗୁଡିକ ଗତ ସପ୍ତାହରରେ ନୀଳନଦୀ ପଶ୍ଟିମ ଉପକୁଳ ଆସିଫ ନେକ୍ରୋପଲିସରୁ ଖନନ ବେଳେ ମିଳିଥିଲା। ସେଠାରେ ଏବେବି ପୁରାତାତ୍ୱିକ ଖନନ ଚାଲିଥିବା ନେଇ ଆଣ୍ଟିକ୍ୱିଟି ମିନିଷ୍ଟର ଖାଲିଦ ଅଲ-ଅନାନୀ କହିଛନ୍ତି। ମିଳିଥିବା ମମ୍ମିଗୁଡିକୁ ଆସନ୍ତା ମାସରେ କାଇରୋ ଗିଜା ପିରାମିଡ ନିକଟରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଥିବା  ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଇଜିପ୍ଟ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯିବ। ତେବେ  ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରୁ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ଲାଗି ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉନ୍ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ଲୋକେ ସେଠାରେ ମମ୍ମିଗୁଡିକୁ ଦେଖିପାରିବେ।     

   Related Posts