Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ ଏକ କୋଟି ପାର, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୫୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ , ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୬୭୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୁନ ୨୪ରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି, ଦଳୀୟ କନ୍ଦଳ ନେଇ ହେବ ମାନସମନ୍ଥନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ମଦ ପିଉଛନ୍ତି କି ? ମଦ ପିଇବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଶରୀରରେ ଏହାର କ’ଣ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

28/12/2018 at 4:10 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮/୧୨ : ମଦ ପିଇବା ଶରୀର ପକ୍ଷେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ହାନିକାରକ | ଆଉ ଏ କଥା ଯେଉଁମାନେ ମଦ ପିଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିଛନ୍ତି ।  ଯେଉଁମାନେ ପିଉନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିଛନ୍ତି | ମଦ ପିଇଲେ ନିଶା ହୁଏ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥାନ୍ତି | ତେବେ ମଦ ଶରୀରର କ’ଣ କ’ଣ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :

ମଦ ପିଇବାର କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ଭିତରେ ହିଁ ଆଲକୋହଲ ଶରୀର ମଧ୍ୟକୁ ଯାଇ ରକ୍ତରେ ମିଶିଥାଏ | ରକ୍ତ ମିଶିବା ଫଳରେ ଆଲକୋହଲ ମସ୍ତିସ୍କ ସହ ଶରୀରର ସବୁ ଅଂଶକୁ ପହଁଚିଯାଇଥାଏ | ମଦ ପିଇବାର ୧୦ ରୁ ୧୫ ମିନିଟ ପରେ ରକ୍ତରେ ମିଶିଥିବା ଆଲକହଲ ବିଷରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ତେବେ ଶରୀର ଏହି ବିଷରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଚାହିଁନଥାଏ | ଆଉ ଶରୀରରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ଖୋଜିଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ଆଲକହଲ ଶରୀରରେ ହାଇଡ୍ରୋଜେନଜ ନାମକ ଏଞ୍ଜାଇମ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏହି ଏଞ୍ଜାଇମ ମଦକୁ ଏସିଡ ଏଲଡିହାଇଡ଼ ସହ ଅନ୍ୟ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥରେ ପରିଣତ କରିଥାଏ | ଏହାପରେ ଏହାକୁ ଏସିଟିକ ଏସିଡ ଏବଂ ଫେଟି ଏସିଡ ଏବଂ ପାଣିରେ ପରିଣତ କରିଥାଏ | ତେବେ ମଦ ପିଇବାର ମଧ୍ୟ ଏକ ସୀମା ରହିଛି | ଯେତିକି ପିଇଲେ ଆପଣ ହଜମ କରିପାରିବେ ସେତିକି ପିଇବା କଥା | କାରଣ ଲିଭରର ମଧ୍ୟ ଏକ ହଜମ କରିବା କ୍ଷମତା ରହିଛି | କ୍ଷମତା ଠାରୁ ଅଧିକ ମଦ ପିଇଲେ ମଣିଷର ଲିଭର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡିଥାଏ |

 ମଦ ପିଇବାର ୨୦ ମିନିଟ ପରେ ମଣିଷ ନିଜେ ଅନୁଭବ କରିପାରେ ମଦ ତାର କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି | ଏହାପରେ ମଦ ମଣିଷର ମସ୍ତିସ୍କକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ | ମୁଣ୍ଡ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ମଣିଷର ଭାବନାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ |

ମଦ ପିଇବାର ୪୫ ମିନିଟରୁ ୫୦ ମିନିଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆଲକୋହଲର ସ୍ଥର ଚରମ ସୀମାରେ ପହଂଚିଥାଏ | ଘଂଟାଟେ ପରେ ପରିସ୍ରା ଲାଗିଥାଏ | କାରଣ ଅଧିକ ମଦ ପିଏଲ ପରିସ୍ରା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଲାଗିଥାଏ |

ମଦ ପିଇବାର ୧୨ ରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ନିଦରୁ ଉଠିବା ପରେ ଶରୀରରେ ଶୁଷ୍କତା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ | ଏହାଫଳରେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧିବା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲେଇବା, ବିଚଳିତ ଲାଗିବ ଭଳି ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ | ଏହାପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଶା ଉତୁରି ଯାଇଥାଏ |

   Related Posts