Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଶିକ୍ଷିତ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ କରିଥାଆନ୍ତି ଏହି ୫ଟି ଭୁଲ୍ : ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ?

3/04/2019 at 3:59 PM

ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଝିଅ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କର ସବୁ ମାସରେ ମାସିକ ଧର୍କ ହୋଇଥାଏ। ସବୁ ମାସରେ ମାସିକ ଧର୍ମ ସମୟରେ ଅଶିକ୍ଷିତ ମହିଳାମାନେ ତ ଭୁଲ୍ କରିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏପରି କେତେକ ଭୁଲ୍ ଅଛି ଯାହା ଶିକ୍ଷିତ ମହିଳା ମଧ୍ୟ କରିଥାଆନ୍ତି।

୧.ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଶରୀରରୁ ଅନେକ ରକ୍ତ ବୋହିଥାଏ। ଶରୀରରୁ ରକ୍ତର ପରିମାଣ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଆନିମିଆ ହୋଇଥାଏ। ଆନିମିଆର ଅର୍ଥ ରକ୍ତରେ ହିମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବ। ଏହା ଶରୀରରେ ଆଇରନ ଅଭାବରୁ ହୋଇଥାଏ।

୨.ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟଥା ଅତ୍ୟଧିକ ହୋଇଥାଏ ସେତେବେଳେ ଆମେ ପେନ୍ କିଲର ଖାଇଥାଉ। ଏପରି କରିବା ଅନୁଚିତ୍। ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟଥା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ପେନ୍ କିଲର ଖାଇଥାଆନ୍ତି ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କମ୍ ହୋଇଥାଏ। ବ୍ୟଥା ଆରମ୍ଭରେ ଯଦି ଆପଣ ପେନ୍ କିଲର ଖାଇବେ ତେବେ ଏହା କାମ ଦେଇଥାଏ। ଏହା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ଚକୋଲେଟ୍ ଭଳି ଔଷଧ ଖାଇବେ।

୩.ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ହେଉଥିବା ଗନ୍ଧକୁ ସହି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ତାଙ୍କୁ ଲାଜ ଲାଗିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଏପରି ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି ଯେଉଁଥିରୁ ସୁଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ। ଯେପରିକି ସୁଗନ୍ଧିତ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ। ଏହି ପ୍ୟାଡରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମିଶିଥିବା ଯୋଗୁଁ ଏଥିରୁ ସୁଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଭାଜିନା ଆଖପାଖରେ ରହିଲେ ସଂକ୍ରମଣର ଡର ରହିଥାଏ। ଆପଣଙ୍କ ସେହି ସ୍ଥାନରେ କୁଣ୍ଡିଆ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ କାଛୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ।

୪.ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବ୍ୟବହୃତ ପ୍ୟାଡକୁ ପକାଇଥାଆନ୍ତି ଏହାକୁ ଭଲଭାବେ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଭୁଲ୍। ଋତୁସ୍ରାବ ରକ୍ତ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତ କହିଥାଏ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା କିପରି ଅଛି। ରକ୍ତ ଈଷତ ଲାଲ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ଯଦି କ୍ଲଟିଙ୍ଗ୍ ହେଉଛି ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖା କରନ୍ତୁ। ଏହା ଅର୍ଥ ଆପଣଙ୍କୁ କୈାଣସି ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଛି।

୫.କଫି ଫିଇବାକୁ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ। କିନ୍ତୁ କଫିରେ କ୍ୟାଫିନ ରହିଥାଏ। ଏହା ଫଳରେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ ହୋଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ପିରିୟଡ଼ସ କ୍ରାମ୍ପସ ହୋଇଥାଏ। ଫଳରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପୀଡ଼ା ହୋଇଥାଏ। କଫି ପିଇବା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଉଦବେଗ ଜାତ ହୋଇଥାଏ। ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ।  

   Related Posts