Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ବଳଦ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ, ବଜ୍ରାଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ରାଇଦାସଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକ ସବନମ୍‌ ଶିରିନ୍‌ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ , କୋଭିଡ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଏମସ୍‌ରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବାପଘର ଲୋକ ଆଣିଲେ ବଧୂ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ଶ୍ବଶୁରଘର କହୁଛନ୍ତି ପଡିଗଲେ ବାଥରୁମ୍‌ରେ
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯୭୯୩ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୧୦ ବର୍ଷର ଶିଶୁର ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା…
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି : ୫ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୮ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୨୧୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବାଉନ୍ସ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି: ଏସବିଆଇ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍

7/11/2020 at 9:51 PM

କୋଲକାତା ୭।୧୧: କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଲାଗି ବୁଡିଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବାଉନ୍ସବ୍ୟାକ୍‌ କରିବ। ଏହା କହିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏସବିଆଇ) ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍‌ ଦିନେଶ କୁମାର ଖାରା। ଶନିବାର ବେଙ୍ଗଲ ଚାମ୍ବର ଅଫ କମର୍ସ ଏଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

କେବଳ ଦ୍ରୁତ ଗତିଶୀଳ ହେବନି ବରଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୁଧାର ସହ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ଅଧିକ ପରିପକ୍ୱ ହେବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଖାରା ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କାରଣ ଆର୍ଥିକ ୟୁନିଟ୍ସ ଏବେ ନିବେଶ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଶିଖୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୧ରୁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପୁଣି ଥରେ ରାସ୍ତାକୁ ଚାଲିଆସିବ। ଆର୍ଥିକ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏତ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀକ ହୋଇପାରେ ହେଲେ ଏଥିରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସ୍ଥାୟୀ ହେବ।

ଖାରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ହ୍ରାସ ସମୟରେ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଲାଗି ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ନମନୀୟ ରୂପ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏଣୁ ଜାରି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସିକ ସୁଧା କିଛି ସକରାତ୍ମକ ସଂକେତ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ଅବଧିରେ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ କ୍ଷମତାର ୬୯ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ଥିଲା।  ହେଲେ କର୍ପୋରେଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ ଚାହିଦା ଲାଗି ଆମକୁ ଆହୁରି କିଛି ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସେପଟେ କର୍ପୋରେଟ କ୍ଷେତ୍ର ଏବେ ଋଣକୁ ନେଇ ଖୁବ୍ ସଚେତନ ଥିବା ମନେ ହେଉଛି । କାରଣ କ୍ଷେତ୍ର ଏବେ ନିଜ ଅନ୍ତରୀଣ ସଂଶାଧନର ଉପଯୋଗ କରୁଛି। ଦେଶର  ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ସିମେଣ୍ଟ ଓ ଷ୍ଟିଲର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ପରେ ବି ଯଥାବତ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ତେବେ ହୋଟେଲ ଓ ଟୁରିଜିମ ଉଦ୍ୟୋଗ ଉପରେ କୋଭିଡର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିବା ଖାରା କହିଛନ୍ତି।  

   Related Posts