Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଚିନ୍ତିତ କି ? ସରଳ ଉପାୟରେ କେମିତି ଓଜନ କମେଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ

14/12/2018 at 4:19 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧୨ : ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ଆଜିକାଲିର ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା  | ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତିତ | ତଥାପି ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବ ପାଇଁ ସମୟ ନାହିଁ | ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ଚାହାନ୍ତି ସହଜ ଉପାୟରେ କେମିତି ଓଜନ କମିଯିବ | ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଯଦି ସେୟା ଚାହୁଁଥାନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ | ଏକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣ ପଡିଛି ଯେ, ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାଟି ସେବନ ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ଓଜନ କମିଯାଇଥାଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମିଯାଇଥାଏ | 

ପିଲାବେଳେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ମାଟି ଖାଇଥିବେ | ମାଟି ଖାଇବା ଯୋଗୁଁ ମାଡ ଗାଳି ମଧ୍ୟ ଖାଇଥିବେ | କିଛି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାଟିର ବାସ୍ନା ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ମାଟି ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି | ଆମେ ପିଲାବେଳୁ ଶୁଣି ଆସୁଛୁ ଯେ, ମାଟି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏକ ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣ ପଡିଛି ଯେ, ମାଟି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ଖାଉଥିବା ଯେକୌଣସି ଔଷଧଠାରୁ ଏହି ମାଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ | 

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସହ ବହୁ ଟକ୍ସିକ ବା ବିଷାକ୍ତ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓଜନ ବଢିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ମାଟି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଭିତରେ ଏହା ବିରେଚକଭଳି କାମ କରିଥାଏ । ବିଷାକ୍ତ ଜିନିଷଗୁଡିକ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାକୁ ଦେଇନଥାଏ ।  

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମାଟି ପେଟରୁ ଟକ୍ସିକକୁ ବାହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ମାଟି ଏଣ୍ଟି-ଡାୟରିୟଲ ଭାବେ କାମ କରିଥାଏ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ମୋଟା ମୂଷା ଉପରେ ଏହା ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ | ଏହାସହ ଓଜନ କମ କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧର ପ୍ରୟୋଗ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା | ତେବେ ଯେଉଁ ମୂଷାକୁ ମାଟି ଦିଆଯାଇଥିଲା ତାର ଓଜନ ଶୀଘ୍ର କମିଯାଇଥିଲା | ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାଟିର ନାଁ ହେଲା ମୋରିଲୋନାଇଟ | ଅପରପକ୍ଷରେ ଔଷଧ ଖାଇଥିବା ମୂଷାର ଓଜନ କମିନଥିଲା | ଏଥିରୁ ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରିଥିଲା ଯେ, ଏଫଡିଏ ଅନୁମୋଦିତ ଔଷଧ ତୁଳନାରେ ଟକ୍ସିକକୁ ଫ୍ଲସ କରିବ ପାଇଁ ମାଟି ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ | ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ଥିବା ତୈଳକୁ ହଜମ କରିବ ପାଇଁ ଏହି ମାଟି ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ |

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ, ମାଟିର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର କୌଣସି କ୍ଷତି ଘଟି ନଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଶ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ |

   Related Posts