Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପିଳାଶ ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କଟକଣା, ଜିଲ୍ଲା ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମନା, ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ବସ୍ ଭଡା, ସାଧାରଣ ଓ ଏକ୍ସପ୍ରେସ କିଲୋମିଟର ପିଛା ୫ପଇସା, ଡିଲକ୍ସ ଓ ଏସି ଡିଲକ୍ସ ୧୦ପଇସା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ବସ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୩ ମୃତ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବାରହା ଆକ୍ରମଣରେ ୭ ଆହତ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଶିଶୁପାଳ ହୋଇ ଫେରିଲା ବର, ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ସରିଯାଉଛି ଟୋକନ ଅବଧି, ମଣ୍ଡିରୁ ଉଠୁନି ଧାନ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଅଷ୍ଟପ୍ରହରୀ ଚାନ୍ଦା ପାଇଁ ଗଛରେ ବାନ୍ଧି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ଏତଲା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ସହରରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ, ଲୋକେ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଛାତ୍ରଙ୍କ ନାଁରେ ଜିଏସଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ୩୮କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ନେଇ ନୋଟିସ୍
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଥାନାଠାରୁ ୧ କି.ମି. ଦୂରରେ ଚାଲିଥିଲା ବେଆଇନ ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି, ଚଢାଉ କରି ନଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

କଦଳୀଠୁ ଲାଭଦାୟକ ହେଉଛି କଦଳୀ ଚୋପା : କମିଥାଏ ଓଜନ

19/12/2019 at 11:07 AM

କଦଳୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଗୋଟିଏ କଦଳୀରେ ୩ଗ୍ରାମରୁ ଅଧିକ ଫାଇବର ରହିଥାଏ। କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଶରୀରକୁ ଯେତେ ପୋଟାସିୟମ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ ତାହା ଏଥିରୁ ମିଳିଥାଏ। ଗୋଟିଏ କଦଳୀ​‌ରେ ୧୨ପ୍ରତିଶତ ପୋଟାସିୟମ୍ ରହିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଦଳୀରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ବି୬ ରହିଥାଏ। କଦଳୀ ଷ୍ଟାର୍ଚର ସବୁଠୁ ଭଲ ସୋର୍ସ ରହିଥାଏ। କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଯାଏଁ ଭୋକ ଲାଗିନଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇନଥାଏ। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ କଦଳୀ ସହ ଏହାର ଚୋପା ମଧ୍ୟ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

କଦଳୀ ଚୋପାରେ ଅଧିକ ଫାଇବର ରହିଥାଏ। କଦଳୀ ଚୋପାରେ ୧୦ପ୍ରତିଶତ ଫାଇବର ରହିଥାଏ। କଦଳୀ ଚୋପା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ୨୦ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଭିଟାମିନ୍ ବି୬ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ମିଳିଥାଏ।

ଯଦି ଆପଣ କଦଳୀ ଚୋପା ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୋଟାସିୟମ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ। କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ରୋଷେଇ କରି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଏହା ମୁଲାୟମ ହୋଇଥାଏ।

ସବୁଜ କଦଳୀ ଚୋପାରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ ରହିଥାଏ। ସବୁଜ କଦଳୀ ଚୋପାରେ ଆମିନୋ ଏସିଡ ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଚ ଅଧିକ ରହିଥାଏ ଯାହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ହଳଦିଆ କଦଳୀ ଚୋପାରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି କ୍ୟାନସରର ପ୍ରଭାବ ରହିଥାଏ। କଦୂୀ ଚୋପାକୁ ସିଝାଇ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

ଏହା ତ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ କଦଳୀ ଏକ ଏପରି ଫଳ ଯେଉଁଥିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍,ପୋଟାସିୟମ୍,ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ,ଫାଇବର ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ମିଳିଥାଏ। କଦଳୀ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ।

   Related Posts