Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ଯକୃତକୁ ସଫା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ୬ଟି ଜିନିଷ

29/12/2020 at 5:12 PM

ଯକୃତ ହେଉଛି ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତ ସୁସ୍ଥ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଅନେକ ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ । ଯକୃତ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବା ସହିତ ରକ୍ତକୁ ସଫା କରେ । ଏହା ସହିତ ଯକୃତ ମଧ୍ୟ ଏନଜାଇମ୍ ସକ୍ରିୟ କରିବାରେ କାମ କରେ । ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଯକୃତ ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆସନ୍ତୁ ଜାମଣିବା କିଛି ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଯାହା ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିପାରିବ ।

ଗ୍ରୀନ୍ ଚା’-

ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଯକୃତ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଗ୍ରୀନ୍ ଟିରେ ପ୍ରଚୁର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ରହିଛି । ଯାହା ଯକୃତକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଦିନସାରା ୨-୩ କପ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ପିଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ ।

ବିଟ୍-

ବିଟରେ ପ୍ଲାଣ୍ଟ୍-ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ଏବଂ ବିଟା-କାରୋଟିନ୍ ରହିଛି । ବିଟ୍ ଖାଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବିଟ୍ ଉଭୟ ଯକୃତ ଏବଂ ରକ୍ତ ସଫା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଗାଜର-

ଗାଜରରେ ଗ୍ଲୁଟାଥିଅନ୍, ବିଟା-କାରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଭିଟାମିନ୍ ଡି, ଭିଟାମିନ୍ ଇ, ପୋଟାସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ବ ଭରପୂର ରହିଛି । ଯାହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ପିଆଜ-

ପିଆଜ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟର ସ୍ବାଦ ବଢାଇଥାଏ । କିଛି ଖାଦ୍ୟ ପିଆଜ ବିନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ପିଆଜ କେବଳ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ପିଆଜରେ ସଲଫର, ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍, ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍, ଆଣ୍ଟି-ଇଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ଯକୃତକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ରସୁଣ-

ରସୁଣରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଗୁଣରେ ଭରପୂର । ଏହା ଶରୀରରୁ କ୍ଷତିକାରକ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରି ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଲେମ୍ବୁ-

ଲେମ୍ବୁରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ସହିତ ପ୍ରଚୁର ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ରହିଛି । ଯାହା ଶରୀରର ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିବା ସହ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଲେମ୍ବୁ ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିପାରେ ।

   Related Posts