Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସଜାଗ ବଲାଙ୍ଗୀର ପ୍ରଶାସନ, ସଚେତନତା ସହ ଷ୍ଟେସନରେ ଯାଞ୍ଚ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୋରଦାର୍
  • ||
  • ନବୀନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ପିଏମ୍ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ଲୋଡିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ
  • ||
  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହେଲା ନୋଟିସ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ହଷ୍ଟେଲ ଫେରିବାକୁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ୨ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ମୃତ ! ନର୍ସ ଓ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କଲେ ବାପା
  • ||
  • ଓଲଟି ପଡିଲା ପ୍ରିନ୍ସ, ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୬ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଷ୍ଟିୟରିଂ ଉପରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟି ପଡିଲା ଟ୍ରକ, ୬ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||

ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଗାଜର, ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

30/11/2019 at 4:56 PM

ଗାଜର ରସ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ରକ୍ତବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ମଧୁମେହ ରୋଗକୁ ଛାଡ଼ି ଗାଜର ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତ ରୋଗ ପାଇଁ ସେବନ କରାଯାଇପାରିବ। ଗାଜର ରସରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ,ବି,ସି,ଡି,ଇ,ଜି ଏବଂ କେ ମିଳିଥାଏ। ଗାଜର ଜୁସ୍ ପିଇଲେ କିମ୍ବା କଞ୍ଚା ଗାଜର ଖାଇବା ଦ୍ବାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏହା ପୋଲିଓ ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଔଷଧ। ଏହାର ସେବନ ଲ୍ୟୁକୋମିଆ ଏବଂ ପେଟ କ୍ୟାନସର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହାର ସେବନ ଦ୍ବାରା କୋଷ ଏବଂ ଧମନୀକୁ ଜୀବନ ମିଳିଥାଏ।

ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଖରେ ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ବରଂ ଏପରି ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି, ଯାହା ଗାଜର ଖାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଗାଜର ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ। ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ ଅତିକମରେ ୨ଦିନ ଗାଜର ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଗାଜର ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଔଷଧ। ଗାଜରର ଜୁସ୍ ପିଇବା ଦ୍ବାରା ରକ୍ତ ପରିଷ୍କାର ହୋଇଥାଏ। ଆପଣଙ୍କୁ କଞ୍ଚା ଗାଜର ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ହଜମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତେବେ ଆପଣ ଦିନରେ ଗୋଟିଏ ଲାଲ ଗାଜର ଖାଆନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନକୁ ଅନେକ ଥର ଗାଜର ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ଗାଜରକୁ ଆପଣ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ପରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ।

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଗାଜରର ଜୁସ୍ ପିଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ। ଏଥିରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରହିଥାଏ,ଯାହା ଯକୃତକୁ ଯାଇ ଭିଟାମିନରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ସପ୍ତାହକୁ ଥରେ ଗାଜର ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ। ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଡିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଏବଂ ଦାନ୍ତମୂଳ ନ ପଚିବା ପାଇଁ ଗାଜର ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଗାଜର ଖାଇବା ଦ୍ବାରା କ୍ୟାନସରରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା କମ୍ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗାଜର ଖାଇବା ଉଚିତ୍।

   Related Posts