Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥରୁ ହଟିଲା ପୁରୁଣା ସିଗନାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା,ଆରମ୍ଭ ହେଲା ନୂତନ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ସିଗନାଲ

1/02/2019 at 6:48 PM

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥରୁ ହଟିଲା ପୁରୁଣା ସିଗ୍‌ନାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଟିଟିଲାଗଡ଼-ରାଇପୁର ରେଳ ସେକ୍ସନରେ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଠାରୁ ୫୦କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ତୁରେଇକେଲା ରୋଡ଼ ଷ୍ଟେସନରେ ଥିବା ହାତ ଭଳି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା ଶେଷ ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅପସାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହାର ସ୍ଥାନ ନେଇଛି ନୂତନ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ସିଗ୍‌ନାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ।

….

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଗଲା ବେଳେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ରେଲଓ୍ବେ ଟ୍ରାକ୍‌ କଡ଼ରେ ଥିବା ସିଗ୍‌ନାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ନଜର ପଡ଼ିଥିବ । ହାତ ଭଳି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା ସିଗ୍‌ନାଲ ପଡ଼ିବା ଉଠିବା ବି ଦେଖିଥିବେ । ହେଲେ ଇଷ୍ଟକୋଷ୍ଟ ରେଲଓ୍ବେରେ ଆଉ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ । ସେମାଫୋର୍‌ ସିଗ୍‌ନାଲ ସିଷ୍ଟମ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବେ ଇତିହାସ ହୋଇଯାଇଛି । ତା’ର ସ୍ଥାନ ନେଇଛି ନୂଆ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ସିଗ୍‌ନାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଗୁରୁବାର ଟିଟିଲାଗଡ଼-ରାଇପୁର ରେଳ ସେକ୍ସନରେ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଠାରୁ ୫୦କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ତୁରେଇକେଲା ରୋଡ଼ ଷ୍ଟେସନରେ ଥିବା ହାତ ଭଳି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା ଶେଷ ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅପସାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ବିଗତ ଏକବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଏହାର ପରିସୀମା ମଧ୍ୟରୁ ୮ଟି ଷ୍ଟେସନରୁ ପୂର୍ବପ୍ରଚଳିତ ସେମାଫୋର୍‌ ସାଙ୍କେତିକ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅପସାରଣ କରିାପରିଛି । ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲେ ଲଖନା, ଖରିଆର ରୋଡ଼, ନୂଆପଡ଼ା ରୋଡ଼, ଭୀବଖୋଜ, ବାଗବାହାରା, କୋମାଖାନ, ହରିଶଙ୍କର ରୋଡ଼, ଆଉ ଏବେ ତୁରେଇକେଲା ରୋଡ଼ । ପୂର୍ବ ପ୍ରଚଳିତ ସେମାଫୋର ସିଗନାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପରିବତ୍ତେର୍ର୍ ବହୁମୁଖୀ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ସାଂକେତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ଏବଂ ଏହା ଟ୍ରେନ୍‌ ଚାଳକଙ୍କୁ ବହୁ ବ୍ୟବଧାନରୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବାରୁ ନିରାପତ୍ତା ସହ ଟ୍ରେନ୍‌ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାଜସାଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । 

ଏହାଛଡ଼ା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସର୍କିଟ୍‌ ଯୋଗୁଁ ବିଫଳତା ପ୍ରତି ନଜର ଦେବା ସହିତ ଇଣ୍ଟରଲକିଂ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥାଏ । ଯାହାକି ପୂର୍ବ ସଂକେତ ଠାରୁ ଅନେକ ଉନ୍ନତ ଅଟେ ।

   Related Posts