Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି, ଇଜମିର ସହର ଭିତରକୁ ପଶି ଆସିଲା ପାଣି

30/10/2020 at 7:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୧୦: ପଶ୍ଚିମ ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୭.୦ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଭୂକମ୍ପରେ ଅନେକ କୋଠା ଭୂଶୁଡି ମାଟିରେ ମିଶି ଯାଇଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ଗ୍ରୀକ ଦ୍ଵୀପର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ୧୩ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ୧୬.୫ କିଲୋମିଟର ଗଭୀରତାରେ  ଗ୍ରୀସ ଓ ତୁର୍କୀ କୂଳରୁ ଇଜିଅନ ସାଗରରେ ରହିଛି। ଭୂକମ୍ପ ପରେ ତୁର୍କୀର ଇଜମିରରେ ସୁନାମି ଆସିଛି।

ପଶ୍ଚିମି ତୁର୍କୀର ଇଜମିର ସହରରେ ଆସିଥିବା ଭୂକମ୍ପକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ତଥ୍ୟ ଆସିଛି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ସିଏନଏନ ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଭୂକମ୍ପର ତୀବ୍ରତା ୭.୦ ଥିବା କହୁଥିବା ବେଳେ ତୁର୍କୀସ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବିଭାଗ ତୀବ୍ରତା ୬.୬ ଥିବା କହୁଛି।

ଭୂକମ୍ପ ଯୋଗୁଁ ଇଜମିର ସହରରେ ଛଅଟି କୋଠା ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିବା ତୁର୍କୀର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଇଜମିର ତୁର୍କୀ ଦେଶର ତୃତୀୟ ବଡ ସହର। ତୁର୍କୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଭୂକମ୍ପ ଦେଶର ଏଜିନ ଓ ମରମରା ପ୍ରାନ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ଇସ୍ତାନବୁଲର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସମୋସରେ ଏକ ମିନି ସୁନାମୀ ଆସିଛି। ଏଥିରେ ଅନେକ କୋଠା କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତାହତର କୌଣସି ଖବର ମିଳିନାହିଁ। ଇଜମିର ସହର ଭିତରକୁ ପାଣି ପଶି ଆସିଛି। ଏଥିରେ ଘରର ଆସବାବ ପତ୍ର ଭାସି ଯାଇଥିବା ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଭୂକମ୍ପର ଝଟକା ଏତେ ଜୋରଦାର ଥିଲା ଯେ ଗ୍ରୀସର ରାଜଧାନୀ ଏଥେନ୍ସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା।

   Related Posts