Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ନିଲାମୀ ତାଲିକାରୁ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ଏହି ଖେଳାଳି ବାହାର
  • ||
  • Syed Modi International: ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ମାଲଭିକାଙ୍କ ସହ ଟାଇଟଲ୍‌ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • IPLରେ ଜଲଓ୍ବା ଦେଖାଇବେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ନିଲାମୀ ପାଇଁ ବେସ୍‌ ପ୍ରାଇସ୍ ରହିଛି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା, ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି
  • ||
  • ୟେମେନ ଗଣହତ୍ୟାକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଜାତିସଂଘ, ସାଉଦିର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ୭୦ ବିଦ୍ରୋହୀ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ନୟନଜୋରିକୁ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କିଛି ଲୋକ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକରେ ବିଜେପିକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ କର୍ମୀ
  • ||
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଲକଡାଉନ୍ ପ୍ରଭାବ ! ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଉପରେ ବିଶାଳ ଓଜୋନ ଆସ୍ତରଣର ଛିଦ୍ର ଭରିଯାଇଛି, ଦାବି କଲା ୟୁରୋପୀୟ ଉପଗ୍ରହ ଅନୁଧ୍ୟାନକାରୀ ଏଜେନ୍ସୀ

28/04/2020 at 5:12 PM

ଲଣ୍ଡନ, ୨୮|୦୪:  ପୃଥିବୀର ଉତ୍ତର ମେରୁରେ ଥିବା ଓଜନ ସ୍ତରରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଛିଦ୍ର ବନ୍ଦ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏନେଇ ୟୁରୋପୀୟାନ ସାଟେଲାଇଟ୍ ମନିଟରିଂ ଏଜେନ୍ସି କୋପରନିକସ୍ ଇସିଓମଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଫ୍ କହିଛି ।

ଇସିଓମଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଫର କହିବାନୁସାରେ, ଆର୍କାଟିକରେ ଥିବା ଓଜୋନ ସ୍ତରରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଛିଦ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଏହା ଆର୍କାଟିକର ୧ ମିଲିୟନ ସ୍କୋୟାର କିଲୋମିଟର୍ ଯାଏଁ ବ୍ୟାପି ହୋଇ ରହିଥିଲା । ଏବେ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଏନେଇ ଇସିଓମଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଫର ଟ୍ୱିଟର୍ ପେଜରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

କଣ ଥିଲା ଏହି ଛିଦ୍ର

ପୃଥିବୀର ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁ ଉପରେ ଓଜୋନର ଏକ ପରସ୍ତ ରହିଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲକଡାଉନ ଦକ୍ଷିଣ ଧୃବରେ ଓଜୋନର ଛିଦ୍ରକୁ କମ କରିଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ତର ମେରୁରେ ଓଜୋନର ଲେୟାରରେ ଏକ ବଡ ଛିଦ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଛିଦ୍ର ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଉତ୍ତର ମେରୁରେ ଆର୍କାଟିକ୍ ରହିଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପୋଲାର୍ ଭର୍ଟେକ୍ସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଉତ୍ତର ମେରରୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚରେ ଷ୍ଟ୍ରାଟୋସ୍ପିଅର ଉପରେ ବାଦଲ ପାଇଁ ଓଜୋନ ଲେୟାର ସୁକ୍ଷ୍ମ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ବାଦଲ, କ୍ଲୋରୋଫ୍ଲୋରୋ କାର୍ବନ ଓ ହାଇଦ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକାର୍ବନ ପାଇଁ ଏପରି ହୋଇଥିଲା । ଏହି ତିନୋଟିର ମାତ୍ରା ଓଜୋନରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଫଳରେ ଷ୍ଟ୍ରାଟୋସ୍ପିଅରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପଡିଲେ କ୍ଲୋରିନ ଓ ବ୍ରୋମିନର ପରମାଣୁ ବାହାରି ଓଜୋନ ସ୍ତରରୁ ପତଳା କରିଦେଇଥିଲା । ଫଳରେ ଛିଦ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ନାସାର କହିବାନୁସାରେ, ଷ୍ଟ୍ରାଟୋସ୍ପିଅର ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠର ୧୦ କିମିରୁ ୫୦ କିମି ଯାଏଁ ବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇ ରହିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଓଜୋନ ସ୍ତର ସୂର୍ଯ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଅତିବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମୀରୁ ଜୀବଜଗତକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁରେ ଥିବା ଓଜୋନ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । କିଛି ସ୍ଥାନରେ ପରସ୍ତ ରହିନଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର ମେରୁରେ ଏପରି ହୋଇନଥାଏ । ତେବେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଠାରେ ବଡ ଛିଦ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତେବେ ପ୍ରଦୂଷଣ କମ ହେଲେ ଏହି ଛିଦ୍ର କମିଯିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts