Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ୨ୟ ଲହର : ଆଜି PM-CM ଆଲୋଚନା, କୋଭିଡ -19 ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକା ବିତରଣ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||

ଶନିବାର ରାତି ୮:୩୦ରେ ପାଳନ କରାଗଲା Earth Hour : ଘଣ୍ଟାଏ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରାଗଲା ସମସ୍ତ ଲାଇଟ୍ ଏବଂ ବିଜୁଳି ଉପକରଣ

29/03/2020 at 12:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୩: କରୋନା ଭାଇରସର ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଶନିବାର ରାତି ୮:୩୦ରେ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପି (Earth Hour) ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଶକ୍ତିର ଅପବ୍ୟୟ ନକରି ପୃଥିବୀକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲୋକେ ନିଜ ଘରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଲାଇଟ୍ ଏବଂ ବିଜୁଳି ଉପକରଣ ବନ୍ଦ ରଖିଥିଲେ। ୨୦୨୦ମସିହାରେ (Earth Hour) ର ଏହା ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ସଂସ୍କରଣ ଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ଥିମ୍ ‘ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ କମ୍ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ସତତ ବିକାଶ’ ଅଟେ। ଅର୍ଥ ଆଓ୍ବାର ଡେର ଆରମ୍ଭ ବନ୍ୟଜୀବ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ ସଙ୍ଗଠନ ୨୦୦୭ମସିହାରେ କରିଥିଲା।

ପ୍ରଥମ ଥର ଏହାକୁ ୨୦୦୭ମସିହାରେ ଅଷ୍ଟେଲିଆର ସିଡନି ସହରରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ୬୦ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ସବୁ ଲାଇଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଅପିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜି ଏହା ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇସାରିଛି। ୨୦୧୯ମସିହାରେ (Earth Hour)ର ଥିମ୍ ‘ବଞ୍ଚିବାର ରାସ୍ତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କର’ ଥିଲା। ଏଥିରେ ୧୮୭ଦେଶର ୭୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ସହର ଭାଗ ନେଇଥିଲା।

ଏହି ଅବସରରେ ବନ୍ୟଜୀବ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ ସଙ୍ଗଠନ ନିଜ ସନ୍ଦେଶରେ କହିଥିଲା ଯେ,‘ଏବେ ବିଶ୍ବ ବହୁତ ବଡ଼ ସଙ୍କଟରେ ଘେରି ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏପରି ଉପାୟ ଦ୍ବାରା ନିଜକୁ ଯୋଡ଼ି ପ୍ରେରିତ କରି ପାରିବା ଏବଂ ଜିନିଷକୁ ବଦଳାଇ ପାରିବା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି Earth Hourରେ ସାମିଲ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ବିଶ୍ବର ଏକଜୁଟତାକୁ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଲୋକେ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts