Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ଉଡିଲା ଚେନ୍ନାଇର ବିଜୟ ବାନା, କେକେଆରକୁ ୨୭ ରନରେ ହରାଇ ଚତୁର୍ଥ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧିନାୟକ ରହିବେ ସିଦ୍ଧୁ, ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଫେରାଇ ନେଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ସିଙ୍ଘୁ ବର୍ଡରରେ ଜଣେ ନିହଙ୍ଗଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ, ଯୁବକଙ୍କ ହତ୍ୟାର ୧୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରଥମ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପଣ୍ଡାଲ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତକୁ ଦେଲେ ଏହି ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ପୁଞ୍ଛରେ ଯବାନ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ୫ଦିନରେ ୭ ଯବାନ ସହିଦ: ରାଜପଥ ବନ୍ଦ, ଅପରେସନ୍ ଜାରି
  • ||
  • ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରୁ ଏକାଦଶ, ୨୫ରୁ ଖୋଲିବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ: ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ୨୫୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ଯୁବକଙ୍କ ଗଳା କାଟି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ : ଘଉଡାଇଲା ବେଳେ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ସାଇକେଲରେ ଯାଉଥିଲେ କକା-ପୁତୁରା, ଟାଣି ଆଣି ଦଳିଦେଲା ହାତୀ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ହେଉଛି ୨ଟି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସବୁ ଶ୍ମଶାନରେ ହେଉଛି ଅନ୍ତିମ କ୍ରିୟା, ଗତବର୍ଷ ଭଳି ନାହିଁ ଚାପ

12/04/2021 at 7:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୪: କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ କିପରି ଘାତକ ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି ତାହା ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୨ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି। ତେବେ ଗତବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ସଂକ୍ରମଣକାଳରେ ରାଜଧାନୀର ଶ୍ମଶାନ ଘାଟମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏତେଟା ଚାପ ନାହିଁ। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆକଳନ କରି ପ୍ରଶାସନ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଏବେ କାମରେ ଆସୁଛି। 

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ମଶାନଘାଟମାନଙ୍କରେ ଅଧିକ ସଂସ୍କାର ପିଣ୍ଡି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଣୁ ଶବ ପହଞ୍ଚିବାମାତ୍ରେ ଦାହ ସଂସ୍କାର ଶେଷ କରାଯାଉଛି। ଶବଗୁଡିକୁ କାଠ ସମେତ ସିଏନଜି ଭାଟ୍ଟିରେ ଦାହ କରିବା ଲାଗି ଏବେ ଅନୁମତି ମିଳିଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ରବିବାର ପ୍ରଥମ ଥର କରୋନା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୪୮ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୨ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ବେଶ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଶନିବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ୩୯ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ ୮ ତାରିଖ ଦିନ ୨୪, ସାତ ତାରିଖରେ ୨୦ ଓ ୬ ତାରିଖରେ ୧୭ ଜଣ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ନିଗମ ବୋଧରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଲାଗି କରୋନା ନିୟମ କଡାକଡି ପାଳନ ହେଉଥିବା ଏଠାକା ମୁଖ୍ୟ ପଣ୍ଡିତ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରାହ୍ଣଣଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ କରୋନା ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ସହ ଉଚିତ ଦୂରତା ରହି ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ପାର୍ଥୀବ ଶରୀର ସହ ଶ୍ମଶାନକୁ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ।

ତେବେ ଗତବର୍ଷ କରୋନା ପ୍ରଥମ ଲହର କାଳରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଶ୍ମଶାନମାନଙ୍କରେ ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଥିଲା। ଏଥିରେ କୋଭିଡ ମୃତକଙ୍କ ଦାହସଂସ୍କାର ଲାଗି ନିଗମବୋଧ ଘାଟକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା। ସେତେବେଳେ କେବଳ ସିଏନଜି ଭାଟ୍ଟିରେ ଶବଦାହ ଲାଗି ଅନୁମତି ଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଚାପ ଅନେକ ବଢିଯାଇଥିଲା। ଶବ ନେଇ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟାଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର କାଳରେ ସେପରି ପରିସ୍ଥିତି ପୁଣି ନ ଉପୁଜୁ ଏଣୁ ଅନ୍ୟ ଶ୍ମଶାନମାନଙ୍କୁ ଏଥିଲାଗି ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ଯେପରି ଭିଡ ନ ବଢେ ଶ୍ମଶାନ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହୋଇଛି। ଏଣୁ ଭିଡ ନଥିବାରୁ ଅନ୍ତିମକ୍ରିୟା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts