Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁହେଲା ଇ-ଚାଲାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା : ହାତଗୁଞ୍ଜା ଦେଇ ଖସିପାରିବେନି ଆଇନ ଉଲଂଘନକାରୀ ଗାଡ଼ି ଚାଳକ

6/12/2018 at 6:18 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୧୨: ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁହେଲା ଇ-ଚାଲାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଏଣିକି  ଡିଜିଟାଲ ସିଷ୍ଟମରେ ଫାଇନ, ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦି ଆଦାୟ କରିବ ପରିବହନ ବିଭାଗ । ଗାଡ଼ି ମୋଟର ଯାଂଚ ସମୟରେ ରସିଦ୍‌ କାଟି ମାନୁଆଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରାଯାଇ ମୋବାଇଲ ଇ-ଚାଲାଣ ଡିଭାଇସ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଣିକି ଫାଇନ୍‌ ଆଦାୟ ହେବ । ଫଳରେ ଆଉ ହାତଗୁଞ୍ଜା ଦେଇ ଖସିପାରିବେନି ଆଇନ ଉଲଂଘନକାରୀ ଗାଡ଼ି ଚାଳକ ।

ଫାଇନକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ବାବୁଙ୍କ ସହ ମୂଲଚାଲ ଆଉ ଚଳିବନି । ଏମିତିକି ମାନୁଆଲ ରସିଦ୍‌ କାଟି ଆଉ ହେରଫେର କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇବେନି ଯାଂଚ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ । ଏଣିକି ସବୁ କିଛି ଡିଜିଟାଲ ମୋଡ୍‌ରେ ହେବ । କାହିକି ନା’ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁହେଲା ଇ-ଚାଲାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କ ଠାରୁ ଫାଇନ୍‌ ଠାରୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କିଛି ଏବେ ଇ-ଚାଲାଣ ଡିଭାଇସ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଦାୟ କରାଯିବ । ଏଥି ପାଇଁ ୩୫ ଆରଟିଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୯୫ଟି ଇ-ଚାଲାଣ ଡିଭାଇସ୍‌ ଯୋଗାଇଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ମୋଟରଯାନ ଆଇନ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ଅପରାଧ ଅନଲାଇନ୍‌ ରେକର୍ଡ଼ ରଖାଯିବ । ପୂର୍ବରୁ ଆଇନ୍‌ ଉଲଂଘନର ରେକର୍ଡ଼ ଥିଲେ ଅଧିକ ଫାଇନ୍‌ ଆଦାୟ ହେବ । ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାନେ ଗାଡ଼ିମୋଟର ଯାଂଚ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାନୁଆଲ୍‌ ସିଷ୍ଟମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡଃ. ନୃସିଂହ ସାହୁ ।

ରାଜଧାନୀ ପାଇଁ ୧୫ଟି ଇ-ଚାଲାଣ ଡିଭାଇସ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।  ଏମଭିଆଇ, ଜୁନିଅର ଏମଭିଆଇ, ଟ୍ରାନସପୋର୍ଟ ଇନସ୍ପେକ୍ଟର, ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ସୁପରିଣ୍ଟେଡେଣ୍ଟମାନଙ୍କୁ ଏହି ଡିଭାଇସର ବ୍ୟବହାରର ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି । ଫାଇନ ଆଦାୟ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନ,  ଗାଡି ଓ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ   ଫଟୋଗ୍ରାଫ ରହିବ ।ଏଥିସହ କଣ ପାଇଁ ଫାଇନ ଆଦାୟ କରାଗଲା ସେସବୁର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଡି ମାଲିକ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ  ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ ।  ଏନଆଇସିର ବୈଷୟିକ ସହାୟତାରେ ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଇ-କଲେକସନ ନେଇ ଚୁକ୍ତି କରିଛି ପରିବହନ  ବିଭାଗ । ରାଜ୍ୟର ୩୫ଟି   ଆରଟିଓ  ଅଧୀନରେ  ୧୬୨ଟି  ପିଓଏସ ମେସିନ ବସାଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପରିବହନ କମିଶନର ସଂଜୀବ ପଣ୍ଡା

ଇ-ଚାଲାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା   ଦ୍ବାରା   ସ୍ବଚ୍ଛତା ଆସିବା ସହ ମାନୁଆଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ହେଉଥିବା ଅର୍ଥ ବାଟମାରଣାକୁ ରୋକି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।  

   Related Posts