Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁହେଲା ଇ-ଚାଲାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା : ହାତଗୁଞ୍ଜା ଦେଇ ଖସିପାରିବେନି ଆଇନ ଉଲଂଘନକାରୀ ଗାଡ଼ି ଚାଳକ

6/12/2018 at 6:18 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୧୨: ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁହେଲା ଇ-ଚାଲାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଏଣିକି  ଡିଜିଟାଲ ସିଷ୍ଟମରେ ଫାଇନ, ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦି ଆଦାୟ କରିବ ପରିବହନ ବିଭାଗ । ଗାଡ଼ି ମୋଟର ଯାଂଚ ସମୟରେ ରସିଦ୍‌ କାଟି ମାନୁଆଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରାଯାଇ ମୋବାଇଲ ଇ-ଚାଲାଣ ଡିଭାଇସ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଣିକି ଫାଇନ୍‌ ଆଦାୟ ହେବ । ଫଳରେ ଆଉ ହାତଗୁଞ୍ଜା ଦେଇ ଖସିପାରିବେନି ଆଇନ ଉଲଂଘନକାରୀ ଗାଡ଼ି ଚାଳକ ।

ଫାଇନକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ବାବୁଙ୍କ ସହ ମୂଲଚାଲ ଆଉ ଚଳିବନି । ଏମିତିକି ମାନୁଆଲ ରସିଦ୍‌ କାଟି ଆଉ ହେରଫେର କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇବେନି ଯାଂଚ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ । ଏଣିକି ସବୁ କିଛି ଡିଜିଟାଲ ମୋଡ୍‌ରେ ହେବ । କାହିକି ନା’ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁହେଲା ଇ-ଚାଲାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କ ଠାରୁ ଫାଇନ୍‌ ଠାରୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କିଛି ଏବେ ଇ-ଚାଲାଣ ଡିଭାଇସ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଦାୟ କରାଯିବ । ଏଥି ପାଇଁ ୩୫ ଆରଟିଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୯୫ଟି ଇ-ଚାଲାଣ ଡିଭାଇସ୍‌ ଯୋଗାଇଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ମୋଟରଯାନ ଆଇନ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ଅପରାଧ ଅନଲାଇନ୍‌ ରେକର୍ଡ଼ ରଖାଯିବ । ପୂର୍ବରୁ ଆଇନ୍‌ ଉଲଂଘନର ରେକର୍ଡ଼ ଥିଲେ ଅଧିକ ଫାଇନ୍‌ ଆଦାୟ ହେବ । ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାନେ ଗାଡ଼ିମୋଟର ଯାଂଚ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାନୁଆଲ୍‌ ସିଷ୍ଟମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡଃ. ନୃସିଂହ ସାହୁ ।

ରାଜଧାନୀ ପାଇଁ ୧୫ଟି ଇ-ଚାଲାଣ ଡିଭାଇସ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।  ଏମଭିଆଇ, ଜୁନିଅର ଏମଭିଆଇ, ଟ୍ରାନସପୋର୍ଟ ଇନସ୍ପେକ୍ଟର, ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ସୁପରିଣ୍ଟେଡେଣ୍ଟମାନଙ୍କୁ ଏହି ଡିଭାଇସର ବ୍ୟବହାରର ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି । ଫାଇନ ଆଦାୟ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନ,  ଗାଡି ଓ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ   ଫଟୋଗ୍ରାଫ ରହିବ ।ଏଥିସହ କଣ ପାଇଁ ଫାଇନ ଆଦାୟ କରାଗଲା ସେସବୁର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଡି ମାଲିକ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ  ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ ।  ଏନଆଇସିର ବୈଷୟିକ ସହାୟତାରେ ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଇ-କଲେକସନ ନେଇ ଚୁକ୍ତି କରିଛି ପରିବହନ  ବିଭାଗ । ରାଜ୍ୟର ୩୫ଟି   ଆରଟିଓ  ଅଧୀନରେ  ୧୬୨ଟି  ପିଓଏସ ମେସିନ ବସାଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପରିବହନ କମିଶନର ସଂଜୀବ ପଣ୍ଡା

ଇ-ଚାଲାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା   ଦ୍ବାରା   ସ୍ବଚ୍ଛତା ଆସିବା ସହ ମାନୁଆଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ହେଉଥିବା ଅର୍ଥ ବାଟମାରଣାକୁ ରୋକି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।  

   Related Posts