Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ୨୪ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଖଣିର ଅବଧି ସରୁଛି : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଇ-ଅକ୍ସନ ପ୍ରକ୍ରିୟା, କିଏ ପାଇବ ?

9/08/2019 at 6:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୯|୮: ଏମ୍‌ଏମ୍‌ଡିଆର ଆମେଣ୍ଡମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟ ୨୦୧୫ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ୨୪ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଖଣିର ଅବଧି ସରୁଛି। ଏବେ ଏହି ସବୁ ଖଣି ଗୁଡ଼ିକର ଇ ଅକ୍ସନ କରାଯିବ। ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଯିଏ ଖଣି ପାଇବେ, ସେମାନଙ୍କର ହେବ ମାଇନ୍‌ସ । ନିଲାମ ହେବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଖଣି ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ୧୬ଟି ଆଇରନ୍ ଓର୍ ଖଣି ।

ତେବେ ପୀଢ଼ି ପୀଢି ଧରି ଖଣି ଉତ୍ତୋଳନ କାମ କରୁଥିବା ଏହି ଖଣି ମାଲିକମାନେ ଏବେ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାଗନେବେ ନା ଖଣି ହରାଇବେ । କଣ ହେବ ଏହି ଖଣି ଗୁଡ଼ିକରେ କାମ କରୁଥିବା ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ । ପଢନ୍ତୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ…

ଏଥର ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଖଣି ଗୁଡିକର ହେବ ଇ-ଅକ୍ସନ୍‌ । ସେଥିପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ।୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା, ରାଜ୍ୟର ୨୪ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଖଣିର ଅବଧି ସରୁଛି। ଏବେ ଇ ଅକ୍ସନ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟରେ ପିଢ଼ିପିଢ଼ି ଧରି ଖଣି ବ୍ୟବସାୟରେ ରହିଥିବା ବଡ଼ ବଡ଼ ମାଇନ୍‌ସ ଓନରଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହେବ ।

ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ ରହିଛନ୍ତି କେ.ଜେ.ଏସ୍ ଆଲୁୱାଲିଆ, ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ୍, ପି.କେ. ଆଲୁୱାଲିଆ, ପଟ୍ଟନାୟକ ମିନେରାଲ୍‌ସ , ରୁଙ୍ଗଟା ମାଇନ୍‌ସ, ଆର୍ପି ସାଓ ପରି କମ୍ପାନି । ତେବେ ଖଣିମାଲିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉକିଛି ଦିନ ଲିଜ୍ ଅବଧି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଖଣି ନିଲାମୀ ନେଇ ଗଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଆଗରେ ସେମାନଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଅଭିଜ୍ଞତା ଓ ଖଣିଗୁଡ଼ିକରେ କାମ କରୁଥିବା ଶହ ଶହ  କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଚାରକୁ ନେବାକୁ ସେମାନେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।  ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଖଣିମାଲିକମାନେ ଇ ଅକ୍ସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଖଣି ନମିଳେ ଖଣି ଉତ୍ତୋଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ନେଇ ନୂଆ ଖଣି କମ୍ପାନିମାନଙ୍କ ସହ କାମ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଖଣି ମାଲିକମାନେ ।

ଇ ଅକ୍ସନ୍ ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟର ଖଣି ମାଲିକମାନଙ୍କ ରାଜ୍ ଶେଷ ହୋଇ ଯିବକି ? ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ କାମ କରୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ କାମଧନ୍ଦା ହରାଇବେ କି ? ଏମିତି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ କହିବା କଥା  ଇ ଅକ୍ସନ ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟରେ ମାଇନ୍‌ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ ।

ରାଜସ୍ବ ବଢିବା ସହ ବଡ଼ ବଡ଼ ନିବେଶକ ରାଜ୍ୟ ଖଣି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆସିବେ । ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ରାଜ୍ୟରେ ଖଣି ସମ୍ପଦର ସଠିକ ଉପଯୋଗ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ  ବାସିନ୍ଦା, ଖଣିମାଲିକ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକୀରଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ହାଇଲୋଭେଲ୍‌ କମିଟି ଗଠନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ରାଜ୍ୟର ୨୪ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଖଣି ସହ, ଆଉ ୧୬ଟି ନୂଆ ଖଣି ଇ-ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଜିଲୋଲୋଜିକାଲ ସର୍ଭେ ସହ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସରିଛି ।

   Related Posts