Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା: ହେଲେ ନାଁ ଅଛି ସାଜସଜ୍ଜା, ନାଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି

22/10/2020 at 7:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୨/୧୦ : ଧରାବତରଣ କରଛନ୍ତି ଜଗତଜନନୀ ମାଆ । ମୃଣ୍ମୟୀ ପୀଠରେ ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା । ପବିତ୍ର ଷଷ୍ଠୀରେ ମାଆଙ୍କ  ବୋଧନ ଏବଂ ବିଲ୍ବବରଣ ନୀତି ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି । ତେଣେ ଶକ୍ତୀପୀଠରେ ଆଜି ପାଳିତ ହୋଇଛି ମହାସପ୍ତମୀ । ମହାସରସ୍ବତୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ମା ।

ଧରା ପୃଷ୍ଠକୁ ଆଗମନ କରିଛନ୍ତି ଜଗତଜନନୀ ମା ଦୁର୍ଗା । ଚଳଚଞ୍ଚଳ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ । ନାଁ ଅଛି ସାଜସଜ୍ଜା, ନାଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି । ଏହାରି ଭିତରେ ମାଙ୍କ ବିଲ୍ବବରଣ କରାଯାଇଛି । କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ମଣ୍ଡପକୁ ଆବଦ୍ଧ କରାଯାଇ ପୂଜା ଚାଲିଛି । ରାଜଧାନୀ ର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ଶୂନଶାନ, ମଣ୍ଡପରେ ନାହିଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି । କଟକର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦୃଶ୍ୟ । କାରଣ ଯେଉଁଠି ଏବେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗିବା କଥା ସେଠାରେ ଶୂନଶାନ ପରିବେଶ ।

ସେପଟେ ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଆଜି ମାଆଙ୍କ ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା ହୋଇଛି । ମହାସରସ୍ବତୀ ରୂପରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ମା । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ପୁରୀ ମାଆ ବିମଳାଙ୍କ୍ ପୀଠର । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଷୋଡଶ ଉପଚାରରେ ପୂଜା ବିଧି ସହ ଚଣ୍ଡୀ ପାଠ, ହୋମଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।ସେହିପରି ମାଆ ବାରବାଟୀ, ଜହ୍ନିଖାଇ, ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ, ଅଲାମଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ପୀଠରେ ସପ୍ତମୀ ପୂଜା ହୋଇଛି । କାକଟପୁରର ମଙ୍ଗଳା, ସମ୍ବଲପୁରର ସମଲେଶ୍ବରୀ, ଯାଜପୁରର ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ସପ୍ତମୀ ପୂଜା । ସବୁଠି କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ ନିୟକମୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଭକ୍ତ ମନରେ ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି, ମା ଧରାବତରଣ କରିଛନ୍ତି ମାନେ ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କ ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହେବ । ମହାମାରୀ କରୋନା ହଟିଯିବ,  ପୁଣି ଫେରି ଆସିବ ପୂର୍ବ ପରିବେଶ ।

ଧରା ପୃଷ୍ଠକୁ ଆଗମନ କରିଛନ୍ତି ଜଗତଜନନୀ ମା ଦୁର୍ଗା । ଚଳଚଞ୍ଚଳ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ । ନାଁ ଅଛି ସାଜସଜ୍ଜା, ନାଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି । ଏହାରି ଭିତରେ ମାଙ୍କ ବିଲ୍ବବରଣ କରାଯାଇଛି । କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ମଣ୍ଡପକୁ ଆବଦ୍ଧ କରାଯାଇ ପୂଜା ଚାଲିଛି । ରାଜଧାନୀ ର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ଶୂନଶାନ, ମଣ୍ଡପରେ ନାହିଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି । କଟକର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦୃଶ୍ୟ । କାରଣ ଯେଉଁଠି ଏବେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗିବା କଥା ସେଠାରେ ଶୂନଶାନ ପରିବେଶ ।

ସେପଟେ ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଆଜି ମାଆଙ୍କ ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା ହୋଇଛି । ମହାସରସ୍ବତୀ ରୂପରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ମା । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ପୁରୀ ମାଆ ବିମଳାଙ୍କ୍ ପୀଠର । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଷୋଡଶ ଉପଚାରରେ ପୂଜା ବିଧି ସହ ଚଣ୍ଡୀ ପାଠ, ହୋମଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।ସେହିପରି ମାଆ ବାରବାଟୀ, ଜହ୍ନିଖାଇ, ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ, ଅଲାମଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ପୀଠରେ ସପ୍ତମୀ ପୂଜା ହୋଇଛି । କାକଟପୁରର ମଙ୍ଗଳା, ସମ୍ବଲପୁରର ସମଲେଶ୍ବରୀ, ଯାଜପୁରର ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ସପ୍ତମୀ ପୂଜା । ସବୁଠି କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ ନିୟକମୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଭକ୍ତ ମନରେ ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି, ମା ଧରାବତରଣ କରିଛନ୍ତି ମାନେ ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କ ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହେବ । ମହାମାରୀ କରୋନା ହଟିଯିବ,  ପୁଣି ଫେରି ଆସିବ ପୂର୍ବ ପରିବେଶ ।

   Related Posts