Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||
  • ବଡବିଲ : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଲିଗଲା ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି ୧୧ଟିକିଆ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ : ‘ପିଜ୍ଜା ହଟ୍’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିବା ଫ୍ରାଙ୍କ୍ କାର୍ନିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ରେଞ୍ଜର, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଫଲାଇନ୍‌ରେ ହେବ ମାଟ୍ରିକ୍ ଏବଂ ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା: ହେଲେ ନାଁ ଅଛି ସାଜସଜ୍ଜା, ନାଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି

22/10/2020 at 7:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୨/୧୦ : ଧରାବତରଣ କରଛନ୍ତି ଜଗତଜନନୀ ମାଆ । ମୃଣ୍ମୟୀ ପୀଠରେ ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା । ପବିତ୍ର ଷଷ୍ଠୀରେ ମାଆଙ୍କ  ବୋଧନ ଏବଂ ବିଲ୍ବବରଣ ନୀତି ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି । ତେଣେ ଶକ୍ତୀପୀଠରେ ଆଜି ପାଳିତ ହୋଇଛି ମହାସପ୍ତମୀ । ମହାସରସ୍ବତୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ମା ।

ଧରା ପୃଷ୍ଠକୁ ଆଗମନ କରିଛନ୍ତି ଜଗତଜନନୀ ମା ଦୁର୍ଗା । ଚଳଚଞ୍ଚଳ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ । ନାଁ ଅଛି ସାଜସଜ୍ଜା, ନାଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି । ଏହାରି ଭିତରେ ମାଙ୍କ ବିଲ୍ବବରଣ କରାଯାଇଛି । କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ମଣ୍ଡପକୁ ଆବଦ୍ଧ କରାଯାଇ ପୂଜା ଚାଲିଛି । ରାଜଧାନୀ ର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ଶୂନଶାନ, ମଣ୍ଡପରେ ନାହିଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି । କଟକର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦୃଶ୍ୟ । କାରଣ ଯେଉଁଠି ଏବେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗିବା କଥା ସେଠାରେ ଶୂନଶାନ ପରିବେଶ ।

ସେପଟେ ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଆଜି ମାଆଙ୍କ ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା ହୋଇଛି । ମହାସରସ୍ବତୀ ରୂପରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ମା । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ପୁରୀ ମାଆ ବିମଳାଙ୍କ୍ ପୀଠର । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଷୋଡଶ ଉପଚାରରେ ପୂଜା ବିଧି ସହ ଚଣ୍ଡୀ ପାଠ, ହୋମଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।ସେହିପରି ମାଆ ବାରବାଟୀ, ଜହ୍ନିଖାଇ, ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ, ଅଲାମଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ପୀଠରେ ସପ୍ତମୀ ପୂଜା ହୋଇଛି । କାକଟପୁରର ମଙ୍ଗଳା, ସମ୍ବଲପୁରର ସମଲେଶ୍ବରୀ, ଯାଜପୁରର ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ସପ୍ତମୀ ପୂଜା । ସବୁଠି କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ ନିୟକମୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଭକ୍ତ ମନରେ ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି, ମା ଧରାବତରଣ କରିଛନ୍ତି ମାନେ ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କ ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହେବ । ମହାମାରୀ କରୋନା ହଟିଯିବ,  ପୁଣି ଫେରି ଆସିବ ପୂର୍ବ ପରିବେଶ ।

ଧରା ପୃଷ୍ଠକୁ ଆଗମନ କରିଛନ୍ତି ଜଗତଜନନୀ ମା ଦୁର୍ଗା । ଚଳଚଞ୍ଚଳ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ । ନାଁ ଅଛି ସାଜସଜ୍ଜା, ନାଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି । ଏହାରି ଭିତରେ ମାଙ୍କ ବିଲ୍ବବରଣ କରାଯାଇଛି । କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ମଣ୍ଡପକୁ ଆବଦ୍ଧ କରାଯାଇ ପୂଜା ଚାଲିଛି । ରାଜଧାନୀ ର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ଶୂନଶାନ, ମଣ୍ଡପରେ ନାହିଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି । କଟକର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦୃଶ୍ୟ । କାରଣ ଯେଉଁଠି ଏବେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗିବା କଥା ସେଠାରେ ଶୂନଶାନ ପରିବେଶ ।

ସେପଟେ ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଆଜି ମାଆଙ୍କ ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା ହୋଇଛି । ମହାସରସ୍ବତୀ ରୂପରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ମା । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ପୁରୀ ମାଆ ବିମଳାଙ୍କ୍ ପୀଠର । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଷୋଡଶ ଉପଚାରରେ ପୂଜା ବିଧି ସହ ଚଣ୍ଡୀ ପାଠ, ହୋମଯଜ୍ଞ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।ସେହିପରି ମାଆ ବାରବାଟୀ, ଜହ୍ନିଖାଇ, ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ, ଅଲାମଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ପୀଠରେ ସପ୍ତମୀ ପୂଜା ହୋଇଛି । କାକଟପୁରର ମଙ୍ଗଳା, ସମ୍ବଲପୁରର ସମଲେଶ୍ବରୀ, ଯାଜପୁରର ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ସପ୍ତମୀ ପୂଜା । ସବୁଠି କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ ନିୟକମୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଭକ୍ତ ମନରେ ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି, ମା ଧରାବତରଣ କରିଛନ୍ତି ମାନେ ବିଶ୍ବବାସୀଙ୍କ ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହେବ । ମହାମାରୀ କରୋନା ହଟିଯିବ,  ପୁଣି ଫେରି ଆସିବ ପୂର୍ବ ପରିବେଶ ।

   Related Posts