Tuesday, October 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ମେଲାଣି ନେଲେ ମା’ : ରାଜଧାନୀ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭସାଣ ଶେଷ, କଟକ ଦେବୀଗଡାରେ ଚାଲିଛି ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ

ଭୁବନେଶ୍ବର।କଟକ ୧୦।୧୦: ମେଲାଣି ନେଇଛନ୍ତି ମା’ । କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ବର ସମେତ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ମା’ଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ଭସାଣ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ କମ୍ପୁଥିଲା ରାଜରାସ୍ତା । ନାଚ, ଗୀତରେ ଝୁମିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ବର, ପୁରୀ, ବ୍ରହ୍ମପୁର- ସବୁଠି ମା’ ବିଦାୟ ଲାଗି ହୋଇଥିଲା ଶୋଭାଯାତ୍ରା । ଭସାଣିରେ ପାରମ୍ପରିକ ନୃତ୍ୟ ଗୀତର ତାଳେତାଳେ ଝୁମିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ।

ଭସାଣି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପାଇଁ କମ୍ପିଥିଲା ଟ୍ବିନ୍  ସିଟି । ରାଜଧାନୀର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ମେଢ ଗୁଡିକ ଏକାଠି ହେବା ପରେ ଭସାଣି ଶୋଭଯାତ୍ରା ହୋଇଥିଲା । ନୟାପଲ୍ଲୀ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ, ସହିଦନଗରରେ ୨୫ରୁ ଅଧିକ, ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ବର କ୍ଲବ୍ ଟାଉନ ପଡିଆରେ ୨୨ଟି ମେଢ ଏବଂ ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ମେଢ ଭସାଣିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

ସେହିଭଳି କଟକ ସହରରେ ପାରମ୍ପରିକ ଢଙ୍ଗରେ ହୋଇଛି ଭସାଣ । ବିଭିନ୍ନ ସାହିରେ ମେଢ ସାହି ପରିକ୍ରମା ପରେ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ଆସି ଦେବୀଗଡା ଅଭିମୁଖେ ଧାଡି ଧାଡିହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ନାଚ ଗୀତରେ ଦୁଲୁକିଥିଲା କଟକର ଗଳିକନ୍ଦି । ଭସାଣ ପାଇଁ ୫୩ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ସହ ଆରପିଏଫ୍ ମୁତୟନ ଥିଲେ । ତେବେ କଟକ ଦେବୀଗଡାରେ ଏବେବି ଆଉ କିଛି ମେଢ ବିସର୍ଜନ ଚାଲିଛି ।

85 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର