Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ନକଲି ବିହନ ପରେ ଏବେ ନକଲି କୀଟନାଶକ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ହେଉଛି ସ୍ଥିତି

8/11/2019 at 4:37 PM

ସମ୍ବଲପୁର ୮।୧୧: ନକଲି ବିହନ ପରେ ଏବେ ନକଲି କୀଟନାଶକ । ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୯ ଟିବ୍ଲକ୍‌ରେ ଚକଡାପୋକ ଲାଗି ବ୍ୟାପକ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବାପରେ ଏବେ ଅଷ୍ଟପଦୀ କୀଟ ଚାଷୀକୁ ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । କୀଟନାଶନକ ପ୍ରୟୋଗ ପରେ ବି କୌଣସି ଫଳ ମିଳୁନି । ଫଳରେ କୀଟନାଶକ ନକଲି ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ବିଭାଗ କହିଛି ନକଲି କୀଟନାଶକ ଜବତ କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ।

ଚାରିଆଡୁ ବିପଦରେ ଚାଷୀ । ପ୍ରଥମେ ନକଲି ବିହନ, ଯାହା ଗଜା ହେଲାନି । ଏବେ ନକଲି କୀଟନାଶକ, ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗ ପୋକ ମରୁନାହାନ୍ତି । ନକଲି କୀଟନାଶକ ବିକ୍ରି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ଚାଷୀ । ଏ ଅଭିଯୋଗ ଏତିକି ବେଳେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଜିଲ୍ଲାର ୪ଟି ବ୍ଲକ୍‌ର ପ୍ରାୟ ୫ଶହ ହେକ୍ଟରରୁ ଅଧିକ ଧାନ ଜମିରେ ଅଷ୍ଟପଦୀ କୀଟ ଲାଗି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେଣି । କୀଟନାଶକ ସିଞ୍ଚନ କଲେବି ପୋକ ମରୁନଥିବା ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଧମା, ଧନକଉଡା, ଜମନକିରା, ଯୁଯୁମରା, ରେଙ୍ଗାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ନକଲି କୀଟନାଶକ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ଏ ସଂପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀ କିନ୍ତୁ ନକଲି କୀଟନାଶକ ବିକ୍ରି କଥାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି । ୩୪ଟି ହୋଲ୍‌ସେଲ୍‌ ଓ ରିଟେଲ୍‌ କୀଟନାଶକ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରି ୧୪ଟି ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ଗଠନ କରି ନକଲି କୀଟନାଶକ ଜବତ ସହ, ସଂପୃକ୍ତ ଡିଲର୍‌ ଓ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯିବ ବୋଲି କୃଷି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । 

କିଷାନ୍‌ କଲ୍‌ ସେଣ୍ଟରକୁ ଫୋନ୍‌ କରି ସମସ୍ୟା ସଂପର୍କରେ ଜଣାଇଲେ ବି କୌଣସି ଲାଭ ମିଳୁନି । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଅମଳ ସମୟରେ ଧାନରେ ରୋଗପୋକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତ କରିବାକୁ ବସିଥିବା ବେଳେ ସରକାର କି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି । 

   Related Posts