Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ସରକାରୀ ସୁବିଧା ହାତେଇବା ପାଇଁ ମାତିଛନ୍ତି ନକଲି ଚାଷୀ, ପଢନ୍ତୁ ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଗୋଟିଏ କେସ୍ ଷ୍ଟଡି…

12/09/2019 at 4:44 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୧୨|୯: ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ପାଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ସେକଥା ଠିକ୍‌ । ହେଲେ ସୁଫଳ ପାଉଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ଚାଷୀ, ସେକଥାକୁ ସେକଥାକୁ ଠିକ୍‌ ବୋଲି କହିହେବନାହିଁ । କାରଣ କିଛି ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଜାଲିଆତି କରି ସରକାରୀ ଯୋଜନାକୁ ଚାଷୀ ନାଁରେ ହରିଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି । ଏମିତି ଗୋଟେ ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ ଆସିଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରୁ ।

ଚାଷୀ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ଲାଭବାନ ହେଉଛନ୍ତି ଏକଥାକୁକେହି ଅସ୍ବିକାର କରୁନାହାନ୍ତି । ହେଲେ ଅନେକ ଯାଗାରେ ଏବେ ବି ଚାଷୀ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଅଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେଇ ଯାଗାରେ ଏମିତି ବି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ପାହାଡ଼, ପର୍ବତ, ନାଳ କିଶମ ଜମିକୁ ଚାଷଜମି ଦର୍ଶାଇ ଚାଷୀର ହକ୍‌ ଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି । ଏମିତି ଗୋଟେ ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ।

Food Odisha Portal Website ରେ ୨୦୧୯-୧୯ ବର୍ଷର ଏ ତାଲିକା ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ ସବୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ଏଠି ଟୁଟୁ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ନାଁରେ ଯେଉଁ ଚାଷୀ ନିଜ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ଜମି କିଶମ ଉପରେ ଟିକେ ନଜର ପକାଇବା କଥା । ଏଠି ‘ନାଳ’ ବୋଲି ଲେଖାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଉଜ୍ଜ୍ବଳ ରାଉତଙ୍କ ଜମି କିଶମ ହେଉଛି ପର୍ବତ । ଅର୍ଥାତ ଏଠି କିଛି ଲୋକ ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ ନାଳ କିଶମ ଜମିକୁ ବି ନିଜର ଚାଷ ଜମି ଆଉ ନିଜକୁ ଚାଷୀ ଦର୍ଶାଇ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ କିନ୍ତୁ ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ନାରାଜ୍‌ । ସେପଟେ ଏଭଳି ଘଟଣାରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ । ଆଉ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା କଥା ମିଲ୍‌ ମାଲିକ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣରେ ହୋଇଥିବା ଜାଲିଆତିକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

   Related Posts