Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସରକାରୀ ସୁବିଧା ହାତେଇବା ପାଇଁ ମାତିଛନ୍ତି ନକଲି ଚାଷୀ, ପଢନ୍ତୁ ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଗୋଟିଏ କେସ୍ ଷ୍ଟଡି…

12/09/2019 at 4:44 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୧୨|୯: ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ପାଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ସେକଥା ଠିକ୍‌ । ହେଲେ ସୁଫଳ ପାଉଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ଚାଷୀ, ସେକଥାକୁ ସେକଥାକୁ ଠିକ୍‌ ବୋଲି କହିହେବନାହିଁ । କାରଣ କିଛି ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଜାଲିଆତି କରି ସରକାରୀ ଯୋଜନାକୁ ଚାଷୀ ନାଁରେ ହରିଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି । ଏମିତି ଗୋଟେ ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ ଆସିଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରୁ ।

ଚାଷୀ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ଲାଭବାନ ହେଉଛନ୍ତି ଏକଥାକୁକେହି ଅସ୍ବିକାର କରୁନାହାନ୍ତି । ହେଲେ ଅନେକ ଯାଗାରେ ଏବେ ବି ଚାଷୀ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଅଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେଇ ଯାଗାରେ ଏମିତି ବି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ପାହାଡ଼, ପର୍ବତ, ନାଳ କିଶମ ଜମିକୁ ଚାଷଜମି ଦର୍ଶାଇ ଚାଷୀର ହକ୍‌ ଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି । ଏମିତି ଗୋଟେ ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ।

Food Odisha Portal Website ରେ ୨୦୧୯-୧୯ ବର୍ଷର ଏ ତାଲିକା ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ ସବୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ଏଠି ଟୁଟୁ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ନାଁରେ ଯେଉଁ ଚାଷୀ ନିଜ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ଜମି କିଶମ ଉପରେ ଟିକେ ନଜର ପକାଇବା କଥା । ଏଠି ‘ନାଳ’ ବୋଲି ଲେଖାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଉଜ୍ଜ୍ବଳ ରାଉତଙ୍କ ଜମି କିଶମ ହେଉଛି ପର୍ବତ । ଅର୍ଥାତ ଏଠି କିଛି ଲୋକ ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ ନାଳ କିଶମ ଜମିକୁ ବି ନିଜର ଚାଷ ଜମି ଆଉ ନିଜକୁ ଚାଷୀ ଦର୍ଶାଇ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ କିନ୍ତୁ ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ନାରାଜ୍‌ । ସେପଟେ ଏଭଳି ଘଟଣାରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ । ଆଉ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା କଥା ମିଲ୍‌ ମାଲିକ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀ ପଞ୍ଜିକରଣରେ ହୋଇଥିବା ଜାଲିଆତିକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

   Related Posts