Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଯୋଗୁଁ ୪ ବର୍ଷ ଶିଶୁର ହେଲା ଏପରି ଅବସ୍ଥା, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ କଲେ ବାପା-ମାଆ…

29/09/2019 at 1:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୯|୯: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବ୍ୟବହାର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ବି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବ୍ୟବହାର ଜାଣି ସାରିଲେଣି। ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବ୍ୟବହାର ଯେତିକି ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଜଣେ ୪ ବର୍ଷର ଛୋଟ ଝିଅ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରି ଗୁରୁତର ଆଘାତ ପାଇଥିବା ଘଟଣା ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି।

ଛୋଟ ଝିଅର ବାପା-ମାଆ  ନିଜେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। କାରଣ ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କ ବାପା-ମାଆଙ୍କୁ ସତର୍କତା କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ଛୋଟ ଝିଅର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଶିକାର ହୋଇଥିବା ରୋଗରେ ଯେମିତି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପିଲା ଶିକାର ନହୁଅନ୍ତି ସେଥିଲାଗି ଝିଅର ବାପା-ମାଆ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରହୁଥିବା ଡାଚର ନ୍ୟୁସିକେର ଚୋୟଙ୍ଗଙ୍କ ଚାରି ବର୍ଷର ଛୋଟ ଝିଅଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ଦେଖିବାକୁ ମଳିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚୁୟଙ୍ଗଙ୍କ ଝିଅ ଯେତେବେ​‌ଳେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ ସେବେଠାରୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଧରି ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏପରିକି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଭିଡିଓ ଓ ଗେମ୍ସ ଭଳି ମଜାଳିଆ ଜିନିଷ ଦେଖାଇ ବାପା-ମାଆ ଝିଅକୁ ଖୁସି କରାଯାଉଥିଲେ। ଏହଭଳି କରିବା ଦ୍ବାରା ଚାରି ବର୍ଷ ବସୟରେ ତାଙ୍କ ଛୋଟ ଝିଅ ଆଖିରେ ଅସୁବିଧା ଦେଖା ଦେଇଥିଲା। ତେଣୁ ଆଖି ଠି୍କ କରିବା ଲାଗି ବାପା-ମାଆ ତାଙ୍କୁ ଚଷମା ପିନ୍ଧିବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳକୁ ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

 ସେତେବେଳକୁ  ଚାରିବର୍ଷର ଝିଅ ଲେଜି ଆଇ(LAZY  EYE) ନାମକ ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଇସାରିଥିଲେ। ଏହି ରୋଗକୁ ଆମ୍ଲୋଫିଆ(Amylophia)  ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହି ରୋଗରେ ପିଲା ଭାବୁଥିବା ଫଟୋ ସଂପର୍କରେ ସେନ୍ସ ଆଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ।  ଯାହାଫଳରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ପିଲାଙ୍କ  ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇ ବସନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଚାରି ବର୍ଷର ଝିଅର ବାପା-ମାଆ ଅନ୍ୟ ବାପା-ମାଆଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇବା ଲାଗି ଫେସବୁକ୍‌ରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି କି ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଓ ଟିଭିଠାରୁ ସବୁବେଳେ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ।

   Related Posts