Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୫୭୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

କୋଭିଡ୍-୧୯ କାରଣରୁ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୧୫ କୋଟି ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳକୁ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି: ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାଙ୍କ

7/10/2020 at 5:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭।୧୦: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୧୫ କୋଟି ଲୋକ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରିବ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଫସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୁଧବାର ଏହି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ପରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପଡିବ। ପୁଞ୍ଜି, ଶ୍ରମ, ଦକ୍ଷତା ଓ ଅଭିନବୀକରଣକୁ ନୂତନ କ୍ଷେତ୍ର ତଥା କାରବାରରେ ସାମିଲ  କରିବାକୁ ପଡିବ।

କୋଭିଡ୍-୧୯ କାରଣରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୮.୮ କୋଟିରୁ ୧୧.୫ କୋଟି ଅତିରିକ୍ତ ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମା ରେଖା ପରିଧିରେ ଆସିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ୨୦୨୧ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢି ୧୫ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ସଂଗଠନ କହିଛି ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିର ଗତି ଉପରେ ଏସବୁ ନିର୍ଭର କରେ। ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ନସୁଧୁରିଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୀଷଣ ଗରିବିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ।

ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ଦ୍ଵିବାର୍ଷିକ ଗରିବି ଓ ମିଳିତ ସମୃଦ୍ଧି ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯଦି ମହାମାରୀ ହୋଇନଥାନ୍ତା ତେବେ ୨୦୨୦ରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇ ୭.୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ଆସିଥାନ୍ତା  ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଏବେ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ। ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଖୋଲି ଶ୍ରମ, ନିଯୁକ୍ତି ଏବଂ ଅଭିନବୀକରଣକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାକୁ ପଡିବ।

ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଗରିବହାର ଅଧିକ, ସେହି ଦେଶରେ ନୂତନ ଗରିବ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାକୁ ଯାଉଛି। ଅନେକ ମଧ୍ୟମ ଆୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳକୁ ଯାଇ ପାରନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ଏମିତି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟମ ଆୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶରେ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

   Related Posts