Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କାଳିଠୁ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଚର ହାଇଦର ଗିରଫ ।। ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ ।। ପୋଲିସ କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କ ସୂଚନା ।। ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଫେରାର
  • ||
  • ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ବସ ସେବା ବନ୍ଦ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲିବ ସରକାରୀ ଅଫିସ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌ ମନା । ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଜଣ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅତିବେଶୀରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବାକି ୨୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ କାଲିଠୁ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବଦଳିଲା ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଫେରିଲା କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣା
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ସଲୀଳ ସମାଧି, ପିଉସୀଙ୍କ ଘରୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||

ଏଭଳି ହାତ ଧୁଅନ୍ତୁ, ରହିବ ନାହିଁ କରୋନା ଡ଼ର: ହାତ ମଧ୍ୟ ହରାଇବନି ଚମକ, ହେବନି ଶୁଖିଲା

23/03/2020 at 6:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୩: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରାର୍ଦୁଭାବ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଲୋକେ ଘରେ ଏବଂ ନିଜ ଆଖପାଖ ପରିବେଶକୁ ସଫା ସୁତୁରା ରଖୁଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଲୋକେ ହାତକୁ ସାବୁନ ଏବଂ ପାଣିରେ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଉଛନ୍ତି ଯାହା କରିବା ଦ୍ବାରା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବ ନାହିଁ।

ବାରମ୍ବାର ହାତକୁ ସାବୁନ,ପାଣି ଏବଂ ସାନିଟାଇଜରରେ କ୍ଲିନ୍ କରିବା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ହାତ ରୁକ୍ଷ,କୁଣ୍ଡିଆ ଭଳି ସମସ୍ୟା ହେଉଛି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ତେବେ ଆପଣ ଘରୋଇ ଉପାୟ ଦ୍ବାରା ଏହାକୁ ଠିକ୍ କରି ପାରିବେ।

୧. ତେଲରେ କରନ୍ତୁ ମସାଜ : ଅନେକ ଥର ହାତରେ ସାବୁନ ଏବଂ ପାଣି ଲାଗିବା କାରଣରୁ ହାତ ରୁକ୍ଷ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହାତକୁ ସାବୁନ ଏବଂ ପାଣିରେ ଧୋଇବା ପରେ ତେଲ ଦ୍ବାରା ହାତକୁ ୨ମିନିଟ୍ ଯାଏଁ ମସାଜ କରନ୍ତୁ। ମସାଜ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ହାତରେ ନଡ଼ିଆ ତେଲ,ସୋରିଷ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ।

୨. ବ୍ୟବହାର କରି ପାରନ୍ତି ଲହୁଣି : ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ତ୍ବଚାରେ ତେଲ ଲଗାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନେ ଚାହିଁଲେ ହାତରେ ଲହୁଣି ଲଗାଇ ପାରିବେ। କ୍ଷୀରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଲହୁଣିକୁ ହାତରେ ଘଷିଲେ ହାତ ମୁଲାୟମ ହୋଇପାରେ। ଲହୁଣି ଘଷିଲେ ହାତ ନରମ ଏବଂ ହାତକୁ ପୋଷକ ମିଳିଥାଏ ଏହା ସହିତ ହାତର ତ୍ବଚା ମଧ୍ୟ ଗ୍ଲୋ କରିଥାଏ।

୩.ଗ୍ଲିସେରିନ୍ ଏବଂ ଗୋଲାପ ଜଳ : ହାତକୁ ନରମ ଏବଂ ମୁଲାୟମ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ୧ଚାମଚ ଗୋଲାପ ଜଳରେ ଗ୍ଲିସେରିନର କିଛି ବୁନ୍ଦାକୁ ମିକ୍ସ କରି ଲଗାଇ ପାରିବେ। ନିୟମିତ ଭାବେ ଗ୍ଳିସେରିନ୍ ଏବଂ ଗୋଲାପ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ବାରା ହାତ ମୁଲାୟମ ହେବ।

 ୪.ବଡି ଲୋସନ କିମ୍ବା କ୍ରିମ୍ : ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି କ୍ରିମ୍ କିମ୍ବା ବଡି ଲୋସନ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ହାତକୁ ସାବୁନ ଏବଂ ପାଣିରେ ଧୋଇବା ପରେ ଏହାକୁ ଲଗାଇ ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ହାତରେ ବାରମ୍ବାର କ୍ରିମ୍ ଏବଂ ବଡି ଲୋସନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ତେବେ ରାତିରେ ଶୋଇବାବେଳେ ଏହାକୁ ହାତରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ। ଏହା ଦ୍ବାରା ତ୍ବଚା ମୁଲାୟମ ହେବ।

   Related Posts