Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ରୁଷି ଭ୍ୟାକସିନକୁ ନେଇ ଦୁନିଆ ଆଶାବାଦୀ, ଭାରତରେ ସ୍ପୁଟୋନିକ-ଭିର ବଡ ଧରଣର ପରୀକ୍ଷଣକୁ ମିଳିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ

17/10/2020 at 6:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୧୦: ଭାରତ ଦେଶରେ ରୁଷର କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ସ୍ପୁଟୋନିକ-ଭିର ବଡ ଧରଣର ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଡଃ. ରେଡ୍ଡୀ ଲାବୋଟରିଜ ଲିମିଟେଡ୍‌ ଦେଶରେ ରୁଷି ଭ୍ୟାକସିନର ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଦେଶରେ ଭ୍ୟାକସିନର ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଡଃ. ରେଡ୍ଡୀ ଲାବୋଟରିଜ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଡ୍ରଗ୍ସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ(CDSCO) ସ୍ଵୀକାର କରି ନେଇଛି। ରୁଷ ଛୋଟ ଧରଣର ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଟୀକାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ସ୍ପୁଟୋନିକ-ଭିର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଡ. ରେଡ୍ଡୀଙ୍କୁ ଭାରତରେ ବଡ ପରିମାଣରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା।

ଡ. ରେଡ୍ଡିଜ ଓ ରୁଷି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ(ଆରଡିଆଇଏଫ) ଦ୍ଵାରା ଜାରି ଏକ ମିଳିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି, ଏହା ଏକ ବହୁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଧ୍ୟୟନ ହେବ। ଏଥିରେ ସୁରକ୍ଷା ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷାତ୍ମକ ଅଧ୍ୟୟନ ସାମିଲ। କାରଣ ରୁଷରେ ଏକ ଟୀକା ଭାବେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପୁଟୋନିକ-ଭିର ପରୀକ୍ଷଣ ବହୁତ କମ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଡିସିଜିଆଇ ଡ. ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଭାରତରେ ବଡ ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଭ୍ୟାକିସନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ପୁଟୋନିକ-ଭିର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ  ୪୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀ ଓ ଆରଡିଆଇଏଫ ସ୍ପୁଟୋନିକ-ଭିର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଓ ଭାରତରେ ଏହି ଭ୍ୟାକସିନର ବିତରଣକୁ ନେଇ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ। ଭାଗିଦାରୀ ଆଧାରରେ ଭାରତକୁ ସ୍ପୁଟୋନିକର ୧୦ କୋଟି ଟୀକା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

   Related Posts