Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ଏହିସବୁ କାରଣରୁ ରଦ୍ଦ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ ଲାଇସେନ୍ସ, ରୁହନ୍ତୁ ସତର୍କ

14/10/2020 at 12:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧୦ : ଦେଶରେ ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରୁ ନୂଆ ଯାନବାହାନ ଆକ୍ଟ (Motor Vehicles Amendment Act 2019) ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା। ନୂଆ ଆକ୍ଟ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷେ ହୋଇସାରିଛି। ନୂଆ ଯାନବାହାନ ଆକ୍ଟ ୨୦୧୯ ଅନୁଯାୟୀ, ଜରିମାନା ରାଶି, ଚାଲାଣରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ନୂଆ ସଂଶୋଧିତ ବିଲରେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବାକୁ ପ୍ରାବଧାନ କରାଯାଇଛି। ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଜରିମାନା କଡାକଡି କରାଯାଇଛି। ଏହାସହ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ସହ ଆରସି ଓ ଗାଡି ଇନ୍ସୁରାନ୍ସ ଭଳି ନିୟମ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ଯାନବାହାନ ଆକ୍ଟରେ ଗାଡି କାଗଜପତ୍ର ସାଙ୍ଗରେ ରଖିବା ଝାମେଲାରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଆକ୍ଟରେ ଆପଣଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଭୁଲ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ। ସେଥିପାଇଁ ଗାଡି ଚଲାଇବା ସମୟରେ ୫ଟି ବିଷୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ହେବ।

ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହିସାବରେ ଗାଡି ଚଲାଇବା କିମ୍ବା ମଦ ପିଇ ଗାଡି ଚଲାଇଲେ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି। ଫଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ଲୋକେ ଜରିମାନା ଓ ଦଣ୍ଡ ଭୟରେ ସତର୍କ ରହୁଛନ୍ତି। ନୂଆ ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବାପରେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲି ସାମାନ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସତର୍କ ରହୁଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବରୁ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ଅବଧି ଶେଷ ହେବାପରେ ବି ଗାଡି ଚଳାଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିପାଇଁ ନିୟମ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି। ଗାଡିର ପ୍ରଦୂଷଣ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମଧ୍ୟ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି। ଚାଳକଙ୍କ ସତର୍କତା ଯୋଗୁଁ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ କମ ହେଉଛି। ତଥାପି ବିନା ହେଲମେଟରେ ଗାଡି ଚଳାଉଥିବା ଚାଲାଣ ଏବେ ବି ବହୁତ ରହିଛି।

ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ପୋଲିସ କିମ୍ବା ଟ୍ରାଫିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ଗାଡି ନ ରୋକିବା, ଟ୍ରକ କ୍ୟାବିନରେ ଯାତ୍ରୀ ବସାଇବା ଆଦି ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହିଭଳି କଲେ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇପାରେ। ଏହାସହ ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ। ସଡକ ପରିବହନ ତଥା ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ ଅଧିସୂଚିତ ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ଟ୍ୟାକ୍ସିରେ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ବସାଇବା, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ଷ୍ଟପରେ ନ ଓହ୍ଲାଇବା, ବସ ଚଲାଇବା ସମୟରେ ଧୂମପାନ କରିବା, ମଦ ପିଇ ଗାଡି ଚଲାଇବା, ବିନା କାରଣରେ ଗାଡି ଧୀରେ ଚଲାଇବା ଆଦି ଚାଳକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିବ।

ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଓ ଆରଟିଓ ଜରିମାନା ରାଶି ଓ ଚାଳକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିଆଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା ପୋର୍ଟାଲରେ ଦର୍ଜ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ। ପ୍ରତିଦିନ ପୋର୍ଟାଲ ଅପଡେଟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯେପରି ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ପୁରା ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇପାରିବ। ନୂଆ ଆଇନରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ହେବ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଡ୍ରାଇଭରର ସବୁ ପ୍ରକାର ତଥ୍ୟ ଅନଲାଇନ ପୋର୍ଟାଲରେ ଦର୍ଜ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଜନତାଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ବାହନ ଚୋରି, ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହମଲା, ଜିନିଷ ଚୋରି କରୁଥିବା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ କରିବାର ପ୍ରାବଧାନ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ କରାଯାଇଛି। ସରକାରୀ ପୋର୍ଟାଲରେ ବି ଏହାର ରେକର୍ଡ ରହିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଡ୍ରାଇଭରର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇପାରିବ।

   Related Posts