Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜୟପୁର : ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଅଧା ରାସ୍ତାରେ ଓହ୍ଲାଇଦେଲା ବସ୍, ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବସ୍ ସହ ଡ୍ରାଇଭର ଓ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଟକ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ୨ ଦିନ ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ, ଜଣେ ସେବାୟତ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପ୍ରଶାସନର ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଟ୍ରକ୍-ବସ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ହେଲପର ମୃତ, ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସ୍କୁଲ ନିକଟ ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା’ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଭୁବନେଶ୍ବର-କୋଲକତା ଜନଶତାବ୍ଦୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟଳିଲା ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||
  • ‘ଚାକିରୀରେ ୬ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସରକାର ରେଗୁଲାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ’, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଶୁଣାଇଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୩୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବଡ଼ଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ୩ ଦିନ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌, ବନ୍ଦ ରହିବ ହାଟ ଓ ବଜାର
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ାରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ, କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସୂଚନା ନାହିଁ
  • ||
  • ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୯୮୯ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ନୁହଁ କ୍ୟାନସର ପିଉଛନ୍ତି ଆପଣ ! ଆଜିଠୁ ହିଁ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ…

19/07/2019 at 7:47 PM

ଶିମଲା୧୯|୭: ବଜାରରେ ବଢ଼ୁଛି ବୋତଲ ପାଣିର ଚାହିଦା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୋକାନରେ ବୋତଲ ପାଣି ଉବଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ସାଧାରଣତଃ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ବୋତଲରେ ଥିବା ପାଣିକୁ ସ୍ବଚ୍ଛାପାଣି ଭାବି ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ନ୍ୟୁୟର୍କ ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ବୋତଲ ପାଣିକୁ ନେଇ ବଡ଼ ଖୁଲସା କରିଛି । ବୋତଲ ପାଣିର ବ୍ୟବହାର ବହୁମାତ୍ରାରେ ବଜାରରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ବୋତଲରେ ଥିବା ପାଣି ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଅନୁପଯୋଗୀ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ବୋତଲରେ ପାଣି ବହୁ ସମୟଧରି ରହୁଥିବାରୁ ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରାସାନିକ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଜାତୀୟ କଣିକା ମିଶି ରହିଥାଏ।

ଏହି ପାଣିକୁ ବ୍ୟବହାର କଲେ କ୍ୟାନସର ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ। ବୋତଲ ପାଣି  ଦେହପ୍ରତି କେତେ ଲାଭ ଦାୟକ ହେବ କିମ୍ବା କ୍ଷତି କ୍ଷାରକ ହେବ, ବୋତଲ ପାଣିର  ପାଣିଗୁଣାତ୍ମକମାନ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇନଥାଏ। ପ୍ୟାକିଂ କରିବା ସମୟରେ ବି ବୋତଲ ପାଣିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିଯାଇ ନଥାଏ। ଭାରତୀୟ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭାରତ ସମେତ ଆମେରିକା , ବ୍ରାଜିଲ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ମେକ୍ସିକୋ କେନିୟା ଭଳି ଦେଶର ବୋତଲ ପାଣର ନମୁନା ଯାଞ୍ଚ କରିଯାଇଛି।

ଗବେଷଣାକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ବୋତଲ ପାଣି ପ୍ୟାକିଂ ହେବା ସମୟରେ ହିଁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଘରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପାଣିକୁ ଗରମ କରିବା ଦ୍ବାରା ସେଥିରେ ଥିବା କିଟାଣୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି। ହେଲେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ଥିବା ପାଣି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥାଏ। ପଲିଥିଲିନରେ ଆସୁଥିବା ପାଣି(ପାଉଚ ପାଣି) କିମ୍ବା ବୋତଲରେ ଥିବା ପାଣି ପ୍ୟାକିଂ ସମୟରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇଯାଥାଏ। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ଓ ପଲିଥିନ ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ ପରିବେଶ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ।

ବୋତଲ ପାଣି ପ୍ୟାକିଂ ପରେ ଟ୍ରକରେ ଷ୍ଟୋରକୁ ନେବା ସମୟରେ ବାହାରର ୩୫ରୁ ୪୦ ମାନ ରହିଥାଏ। ଏହି ତାପମାନ ଟ୍ରକ ଭିତରେ ୫୦ରୁ ୬୦ ଭିତରେ ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ​‌ବୋତଲରେ ଥିବା ରାସାନିକ ପାଣିରେ ମିଶିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାନ୍ତି।

ବହୁ ରାଜ୍ୟରେ ବୋତଲରେ ପାଣି ଭରଣ କରିବା ପାଇଁ ପିଭିସି ପାଇପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ପାଇପରେ ବିପିଏ ପୋଲିକାରବୋନେଟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ବିସଫେନାଲ ବୋତଲ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି। ​‌ଏହି ଦୁଇ ରାସାନିକ ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ। ଶିମଲାର ଡ଼ାକ୍ତର ପ୍ରେମ ମାଚନ, ମାଡିସନ ଏକ୍ସପର୍ଟ, ଆଇଜିଏମସିଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ବୋତଲ ପାଣି ବ୍ୟବହାର ଦ୍ବାରା ଆବୋଡିମାଲ ଓ କ୍ୟାନସର ଭଳି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ।

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ କ୍ଷୀର ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହାଦ୍ବାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ସ୍କୁଲ ଯିବା ସମୟରେ ପିଲାଙ୍କୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଟିଫିନ ବକ୍ସରେ ଖାଦ୍ୟ ଜିନିଷ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପାତ୍ରରେ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଅଧିକ ସମୟ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ।

   Related Posts