Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ DRDO, କରୋନା ଔଷଧ ପରେ ତିଆରି କଲା ଆଣ୍ଟିବଡି ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍‌

21/05/2021 at 5:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୫: କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଔଷଧ 2DG ଆବିଷ୍କାର କରିବା ପରେ ଏବେ ଡିଆରଡିଓ ପୁଣି ଥରେ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛି। ଡିଆରଡିଓ ଏବେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଡିଟେକ୍ସନ୍‌ କିଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହି କିଟ୍‌ର ନାଁ ରହିଛି DIPCOVAN । ଏହାକୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଭେନ୍‌ଗାର୍ଡ ଡାୟଗୋନିଷ୍ଟିକ୍‌ ପ୍ରଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ସହଭାଗିତାରେ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି।

କିଟ୍‌ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ସ୍ବଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ । ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୧୦୦୦ ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଏହି କିଟ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ନେଇ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇଛି। ଗତବର୍ଷରୁ ଏହି କିଟ୍‌ର ୩ଟି ସ୍ତରରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୦୨୧ରେ ଏହି କିଟ୍‌କୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କାଉନସିଲ୍‌ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ମେ’ ମାସରେ ଏହି କିଟ୍‌ର ବ୍ୟବହାରକୁ ଡ୍ରଗ୍ସ କଂଟ୍ରୋଲର ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି।

DIPCOVAN କିଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଏବଂ ପ୍ଲାଜମା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡ଼ିବ। କିଟ୍‌ ଭ୍ୟାଲିଡିଟି ୧୮ ମାସ ରହିଛି। ଜୁନ୍‌ ପୂର୍ବରୁ କିଟ୍‌ ଲଞ୍ଚ ହେବ। ପ୍ରଥମ ଚରଣରେ ୧୦୦ କିଟ୍‌ ବଜାରକୁ ଆସିବ। ଏହା ପରେ ପ୍ରତି ମାସ ୫୦୦ କିଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ପ୍ରତି ଟେଷ୍ଟକୁ ୭୫ ଟଙ୍କା ଲାଗିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏତେ ବଡ଼ ଉପଲବ୍ଧି ପାଇଁ ଡିଆରଡିଓକୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଆଇସିଏମଆର କୋଭିସେଲ୍ଫ ନାମକ ଏକ ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍‌କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି। ଏହି କିଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକେ ଘରେ ବସି ନିଜର କରୋନା ଟେଷ୍ଟ କରିପାରି​‌ବେ।

   Related Posts