Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

DRDO ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଖାସ୍ ମେସିନ୍, ୧୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ଘରକୁ କରି ଦେବ ଭାଇରସ୍ ମୁକ୍ତ

4/05/2020 at 7:30 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪।୦୫: ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୪୨,୮୩୬ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ସହିତ ଦେଶରେ ମହାମାରୀ କରୋନାରେ ୧୩୮୯ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଦେଶ ଓ ଦୁନିଆରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୈଜ୍ଞାନିକସ୍ତରରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ, ଔଷଧ ଓ ଅନ୍ୟ ଜରୁରୀ ଉପକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ କାମ  ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକଶିତ ସଂଗଠନ(DRDO) ଏକ ଖାସ୍ ଉପକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁର କରିଛି। ଡିଆରଡିଓ ଅନୁସାରେ ସଂସ୍ଥା ୟୁଭି ବ୍ଲାଷ୍ଟର ନାମକ ୟୁଭି ଡିସଇନଫେକ୍ସନ ଟାଓ୍ଵାର(UV blaster tower) ମେସିନ ତିଆରି କରିବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ଏହି ମେସିନ ୧୨ ଗୁଣା ୧୨ କୋଠରୀକୁ  ୧୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ଭାଇରସ୍‌ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ।

ଡିଆରଡିଓ ଅନୁସାରେ ଏହି ହୁଭି ବ୍ଲାଷ୍ଟରରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅତି କମ ସମମୟରେ ଭାଇରସ୍‌ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଏହା ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଡିଆରଡିଓର ପ୍ରୟୋଗଶାଳା ଲେଜର ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସେଣ୍ଟର ଗୁରୁଗ୍ରାମର କମ୍ପାନୀ ନ୍ୟୁ ଏଜ ଇନଷ୍ଟ୍ରୁମେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ମ୍ୟାଟେରିୟାଲ ପ୍ରା.ଲି. ସହିତ ମିଶି ଏହି ମେସିନ୍ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି।

ଡିଆରଡିଓ ଅନୁସାରେ ୟୁଭି ବ୍ଲାଷ୍ଟର ଜରିଆରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଓ ଅନ୍ୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦକୁ କୀଟାଣୁ ମୁକ୍ତ ଲରାଯାଇ ପାରିବ। ଏହି ମେସିନକୁ ବିମାନ ବନ୍ଦର, ସପିଂ ମଲ, ମେଟ୍ରୋ, ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଓ ଅଫିସ୍‌ରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ। ଏହାକୁ ଓ୍ଵାଇଫାଇ ଜରିଆରେ ମଧ୍ୟ ଦୂରରୁ ଚଳାଯାଇ ପାରିବ। ୧୨ ଗୁଣର ୧୨ କୋଠରୀକୁ ଏହା ୧୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ଭାଇରସ୍‌ ମୁକ୍ତ କରି ପାରିବ। ଏହି ପରି ୪୦୦ ବର୍ଗ ଫୁଟ୍ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଏହା ୩୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ଭାଇରସ୍‌ ମୁକ୍ତ କରି ପାରିବ।

   Related Posts