Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ରାଜ୍ୟର ଗୋଟିଏ ପଟେ ବନ୍ୟା ତ ଅନ୍ୟ ପଟେ ମରୁଡ଼ିର ପଦଧ୍ବନି : ଉଜୁଡ଼ିଗଲାଣି ଫସଲ, ତଳି ପକେଇ ବର୍ଷାକୁ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି ଚାଷୀ

18/08/2019 at 2:41 PM

ବାଲେଶ୍ବର ୧୮/୮: ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନର ସ୍ଥିତି ବେହାଲ । ବିଲ ସବୁ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଛି ।  କୋଉଠି ଜଳ ବହୁଳେ ସର୍ବନାଶ ତ ଆଉ କୋଉଠି ବର୍ଷାକୁ ଚାତକ ଭଳି ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି ଲୋକେ । ବାଲେଶ୍ବରର ହଜାର ହଜାର ଏକର ଜମି ପଡ଼ିଆ ପଡ଼ିଛି । ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ୪-୫ଟି ବ୍ଲକର ସ୍ଥିତି ସଂଗୀନ ।

କେଉଁଠି ବର୍ଷା ଭସେଇସାରିଲାଣି, ଆଉ କେଉଁଠି ବର୍ଷାର ଦେଖା ନାହିଁ । ବଲାଙ୍ଗିର, କଳାହାଣ୍ଡି, କନ୍ଧମାଳ ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ  ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଫସଲ ଉଜୁଡ଼ିଯାଇଛି । ହେଲେ ବାଲେଶ୍ବରରେ ବିପରୀତ ଚିତ୍ର ସବୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବାଲେଶ୍ବର ସଦର, ବାହାନଗା, ରେମୁଣା, ବସ୍ତା, ଜଳେଶ୍ବର ଅନେକ ଜମି ଏବେ ବି ପଡ଼ିଆ ପଡ଼ିଛି । ପୁଣି କୋଉଠି ତଳି ପକାଇ । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ତଳି ପକେଇ ବର୍ଷାକୁ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ତଳି ପକାଇବା ପାଖାପାଖି ମାସେ ହୋଇଯିବ ଏ ଭିତରେ । ତଳି ସବୁ ମରିବାକୁ ବସିଲାଣି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ମରୁଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରିବନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ।  ଏବେ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ କିଛି କିଛି ବର୍ଷା ହେଉଛି । ଯଦି ଟିକିଏ ଅଧତ୍କ ବର୍ଷା ହୋଇ ଯାଏ ତାହଲେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଗେଇବ ।

ସେପଟେ କିଛି ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ବିହନ ନାହିଁ । ପ୍ରଶାସନ ସେ ଦିଗରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।

   Related Posts