Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟକାର କାର୍ତ୍ତିକ ରଥଙ୍କ ପରଲୋକ

1/04/2019 at 4:09 PM

କଟକ ୧/୪-ନାଟ୍ୟକର କାର୍ତ୍ତିକ ରଥଙ୍କ ପରଲୋକ । ତାଙ୍କର କଟକ ସ୍ଥିତ  ବାସଭବନରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ସେ ଶତାଧିକ ମଂଚ ନାଟକରେ ସେ ଥିଲେ ରଚୟିତା ।

୧୯୯୩ ମସିହାରୁ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵରେ  କଟକରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଇଣ୍ଡିଆ ଥିଏଟର ଅଲମ୍ପିଆଡ଼ ।  ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା  ଆୟୋଜନ କରିଆସୁଥିବା ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ୩୫୦୦ରୁ ଅଧିକ କଳାକାର ନିଜର କଳାକୃତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ ।  ଏହି ନାଟକ ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ୭୦ରୁ ଅଧିକ ନାଟକ ଓ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଡ଼୍ୟାନସ ଗୃପ ଯୋଗଦେଉଥିଲେ ।  ସେ କେନ୍ଦ୍ର ନାଟକ ଏକାଡ଼େମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ ।

କାର୍ତ୍ତିକ ଚନ୍ଦ୍ର, ୧୯୪୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ ତାରିଖରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ରେଭେନ୍‌ସା କଲିଜିଏଟ ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିବା ବେଳେ, ସେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ନାଟକ “ଏଇ ଦେଶ ଏଇ ମାଟି” ଲେଖିଥିଲେ । ନାଟକଟି ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କଦ୍ୱାରା ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ଓ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ନାଟକ ସମାରୋହରେ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଥିଲା । ସେହିପରେ ରେଭେନ୍ସା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପଢୁଥିବା ବେଳେ, ସେ ଲେଖିଥିଲେ ନାଟକ “ଜୀବନ ଯଜ୍ଞ” । ନାଟକଟି ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୮୯ରେ କଟକ ସହରର ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତୀ ଅବସରରେ ସେ ଲେଖିଥିଲେ ନାଟକ “କଟକ ନଗର ବରଷ ହଜାର” । ନାଟକରେ ୩୦୦ ଚରିତ୍ର ଥିଲେ ଓ ବାରବାଟି ଷ୍ଟାଡିଅମରେ ୫ଟି ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚରେ ନାଟକ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା । ସେତିକିବେଳେ ବିଶ୍ୱ ନାଟ୍ୟ ମେଳାର ପରିକଳ୍ପନା ତାଙ୍କ ମନକୁ ଆସିଥିଲା ।

ନାଟକ ଏଇ ଦେଶ ଏଇ ମାଟି,ଅସ୍ତସୂର୍ଯ୍ୟ ଶ୍ମଶାନ, ଆଗାମୀ ଅତୀତ, ଇଶ୍ୱର ଜଣେ ଯୁବକ, କଟକ ନଗର, ବରଷ ହଜାର, କଳା ଓ କଳଙ୍କ, କ୍ରୀତଦାସ , ବହ୍ନିମାନ,ଯାତ୍ରୀ, ସବୁଜ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ରକ୍ତର ଫୁଲ, ମାଂସର ଫୁଲ, ଯଉଘର, ନିଃସଙ୍ଗ ବିସର୍ଗ, ପାଦ ତଳର ଆକାଶ, ସର୍ବନାମ, ସୀମିତ ସମ୍ପର୍କ, ଜଙ୍ଗଲୀ ସହର, ସହିଦ ଭଗତ ସିଂହ, ଜୀବନ ଯଜ୍ଞ, ସ୍ମୃତି, ସାନ୍ତ୍ୱନା ଓ ଶୂନ୍ୟତା, ଚଇତି ଘୋଡ଼ା, ତୃତୀୟ ପୃଥିବୀ

ସମ୍ମାନ ଓ ପୁରସ୍କାର
କେନ୍ଦ୍ର ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର,  ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର – ୧୯୯୪-୯୫, ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର, ୧୯୮୫, ଉତ୍କଳ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ,  ଗଞ୍ଜାମ କଳା ପରିଷଦ ,ବିହାର ଆର୍ଟ ଥିଏଟର, ଆହ୍ଲାବାଦ ନାଟ୍ୟ ସଂଘ    

   Related Posts