Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା, SIT ତଦନ୍ତରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ- ବିଜେଡି
  • ||
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ସ୍ବିଡେନ୍ ସରକାରଙ୍କ କଳା ଉପଦେଷ୍ଟା ହେଲେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଡ. ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ କୁମାର ମହାନନ୍ଦିଆ : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣାଇଲେ ଶୁଭେଚ୍ଛା

27/07/2020 at 11:53 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୭/୦୭: ଓଡିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଡ. ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ କୁମାର ମହାନନ୍ଦିଆ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ ସରକାରଙ୍କ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ଉପଦେଷ୍ଟା ପଦବୀରେ ବସିଛନ୍ତି । ସ୍ୱିଡେନ୍‌ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ନିଆରା ସଫଳତା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଚାରିଆଡୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଅଭିନନ୍ଦନର ସୁଅ ଛୁଟିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ସେ ଗୌରବ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ସେ ଆହୁରି ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ମହାନନ୍ଦିଆଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଯେତିକି ରୋଚକ ସେତିକି ଚର୍ଚ୍ଚିତ । ନିଜ ପ୍ରତିଭା, ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଭାବନା ପାଇଁ ସେ ଆଜି ବିରାଟ ଖ୍ୟାତି ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରୋମାଞ୍ଚିତ କରେ । ନିରନ୍ତର ଅଧ୍ୟବସାୟ ଓ ନିଷ୍ଠା ବଳରେ ସବୁକିଛି ସମ୍ଭବ । ଏହି କଥାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ସେ । ଅନୁଗୁଳ ଆଠମଲ୍ଲିକର ଏକ ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ଦଳିତ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ସେ ସଫଳତାର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ମହାନନ୍ଦିଆ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ଅଗଣିତ ଜନତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସଫଳତା ପ୍ରେରିତ କରୁଛି ।
ନିକଟରେ ଭିଭା ଫାଲାଷ୍ଟିନ୍‌ ନାମକ ଜଣେ ଟ୍ୱିଟର୍‌ ୟୁଜର୍ସ ଡ. ପିକେ ମହାନନ୍ଦିଆଙ୍କ ସାହସିକ କାହାଣୀ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ସେଥିରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ‘ଡ. ପିକେ ମହାନନ୍ଦିଆଙ୍କୁ ଭେଟନ୍ତୁ । ଭାରତର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଜଙ୍ଗଲ(ଓଡ଼ିଶାର ଆଠମଲ୍ଲିକ)ରେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ । ଯେତେବେଳେ ସେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କଲେ ସେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷକମାନେ କହିଲେ, ଅନ୍ୟ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ବସିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ତାଙ୍କୁ ନ ଛୁଇଁବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନେ ଅଧିକ ସଚେତନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ ।

ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ ମହାନନ୍ଦିଆ ସେଦିନ ଠିକ୍‌ ବୁଝିପାରିଥିଲେ । ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ତାଙ୍କର ନିଶା ଥିଲା । ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ଶେଷ କରିବା ପରେ ୧୯୭୧ରେ ମହାନନ୍ଦିଆ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଆର୍ଟ କଲେଜରେ ନାମ ଲେଖାଇଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଲଳିତ କଳା ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ପଢ଼ା ସାରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ କଷ୍ଟକର ଥିଲା । କାରଣ ସେ ସ୍କଲାରସିପ୍‌ ବାବଦରେ ପାଉଥିବା ଅର୍ଥ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁନଥିଲା । ଦଳିତ ଭାବେ ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତା ସାମ୍ନା କରୁଥିବାରୁ ଚାକିରି ପାଇବା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା ।

ଦିନେ କିନ୍ତୁ ସବୁକିଛି ବଦଳିଗଲା । ସେଦିନ ସେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାଟି ଋଷର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀ ଭାଲେଣ୍ଟିନା ଟ୍ରେସ୍‌କୋଭାଙ୍କ ପାଇଁ ଥିଲା । ମହାନନ୍ଦିଆ ତରବର ହୋଇ ଟ୍ରେସ୍‌କୋଭାଙ୍କର ଏକ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କଲେ । ପରଦିନ ସମସ୍ତ ଖବରକାଗଜର ପୃଷ୍ଠାମଣ୍ଡନ କଲେ ମହାନନ୍ଦିଆ । ହେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଥିଲା ‘ମହାକାଶରୁ ଆସିଥିବା ମହିଳା ଜଙ୍ଗଲ ମଣିଷଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ’ । ଖବରଟି ଜଙ୍ଗଲର ନିଆଁ ଭଳି ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗ ବ୍ୟାପିଗଲା । ରାତାରାତି ସେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବାର ସୁଯୋଗ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଲା । କର୍ନଟ୍‌ ପ୍ଲେସ୍‌ର ଫାଉଣ୍ଟେନ୍‌ (ପୁଲ୍‌) ତଳେ ସେ ବସି ଭାରତର ଆଇରନ୍‌ ଲେଡ଼ିଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଲେ । ସେଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ।

୧୯୭୫, ଡିସେମ୍ବର ୧୭ରେ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ର ରାଜକୁମାରୀ ଚାରଲୋଟ୍‌ ଭନ୍‌ ଶେଡ୍‌ଭିନଙ୍କୁ ମହାନନ୍ଦିଆ ଭେଟିଥିଲେ। ଉଭୟଙ୍କ ଭିତରେ ଜାତିର ବିରାଟ ପ୍ରାଚୀର ସତ୍ତେ୍ୱ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଗଢ଼ିଉଠିଲା । ମହାନନ୍ଦିଆ ନିଜ ଜନ୍ମଭୂମି ଓଡ଼ିଶାର ଆଠମଲ୍ଲିକ ଯାଇ ଚାରଲୋଟ୍‌ଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ । ଚାରଲୋଟ୍‌ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ରେ ରହି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ। ମହାନନ୍ଦିଆ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ନିଜ କାମ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ଚିଠି ଲେଖୁଥିଲେ।

ଦିନେ ଚାରଲୋଟ୍‌ଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ମହାନନ୍ଦିଆ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ । ଯାହା କିଛି ପାଖରେ ଥିଲା, ସବୁ ବିକ୍ରି କରି ଏକ ପୁରୁଣା ସାଇକେଲ କିଣିଲେ। ତା ପରେ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁଲେନି। ସାଇକେଲରେ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସ୍ୱିଡେନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚି ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୫ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଲା । ମହାନନ୍ଦିଆ ଏବେ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ସବୁ ବାଧାବିଘ୍ନ ଲଂଘିହେବ ବୋଲି ମହାନନ୍ଦିଆଙ୍କ କାହାଣୀ ପ୍ରମାଣ କରିଛି ।

   Related Posts