Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଧରାପଡିଲା ଡ୍ରାଗନର ଚାଲାକୀ : ଆମେରିକା ସେଣ୍ଟରରୁ କରୋନାର ପ୍ରାଥମିକ ଡାଟା ଡିଲିଟ କରିଥିଲା ଚୀନ, ପୁଣି ଖୋଜି ପାଇଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ

26/06/2021 at 2:28 PM

ଓ୍ୱାସିଂଟନ ୨୬/୬ : ଚୀନରୁ ବାହାରି ହୋଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦେଢ ବର୍ଷ ହେବ ସୃଷ୍ଟି କରିଚାଲିଛି ଆତଙ୍କ । ତେବେ ଏହାର ଉତ୍ପତି ନେଇ ଏବେ ବି କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନି । ତେବେ ଚୀନ ଉପରେ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇଥିବା ଆରୋପ ବି ଲଗାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏହି ଆରୋପ ଏବେ ସତ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

ନିକଟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଚୀନ ଅତି ଚାଲକା ଭାବରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ନମୂନା, ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ ଜେନେଟିକ୍ ସିକ୍ୱେନ୍ସିଂର ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଆମେରିକାର ଡାଟା ବେସରୁ ଡିଲିଟ କରିଦେଇଛି । ଚୀନର ଆମେରିକା ଡାଟାବେସରୁ ଡାଟା ଡିଲିଟ କରାଯିବା ଫଳରେ କରୋନାର ଉତ୍ପତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଅତି କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିବ ।

ଆମେରିକାର ସିଆଟେଲର ଫ୍ରେଡ ହାଚିନ୍ସନ୍ କର୍କଟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରର ଜଣେ ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ତଥା ଜୈବବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରଫେସର ଜେସ୍ ବ୍ଲୁମ୍ କୁହନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ତଥ୍ୟକୁ ଡାଟାବେସରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଜେସ୍ ବ୍ଲୁମ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉହାନରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ୨୪୧ କରୋନା ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ସେ ୧୩ ରୋଗୀଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ପୁଣିଥରେ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ସଂକ୍ରମିତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ନମୁନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ମାର୍ଚ୍ଚ, ୨୦୨୦ ରେ ଆମେରିକାର ସିକ୍ୱେନ୍ସ ରିଡ୍ ଆର୍କାଇଭରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ତିନିମାସ ପରେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ହଟାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟ ପ୍ରଥମେ ଉହାନରେ ସଂଗୃହିତ କରୋନା ନମୁନାଗୁଡିକର ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଜିନୋମ୍ କ୍ରମ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା । ଅନୁଷ୍ଠାନ କହିଛି ଯେ ତଥ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କର ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାର ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଯେତେବେଳେ ଚାହିଁବେ ଏହାକୁ ହଟାଇ ପାରିବେ । ଆମେ ଏହା କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୌଣସି ଅନୁମାନ ଲଗାଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ ।

   Related Posts