Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦୁଇଟି ମସଜିଦରେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ୫୧ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ୪୦ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ଫିଟନେସ୍ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ : ଆତଙ୍କବାଦରେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ

ୱେଲିଂଟନ ୨୬/୦୩ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନାଗରିକ ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍ ହାରିସନ୍ ଟାରାଣ୍ଟ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ଦୁଇଟି ମସଜିଦ (ଅଲ-ନୁର ଏବଂ ଲିନଉଡ୍) ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ସେ ୫୧ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା, ୪୦ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ଆତଙ୍କ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଯୋଗୁଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ତାରାଣ୍ଟ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍ ୫୧ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଥିଲେ।

୨୦୧୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖରେ ୨୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍ ଦୁଇଟି ମସଜିଦରେ ବସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନମାଜ ସମୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା । ଆକ୍ରମଣର ୨୧ ମିନିଟ ପରେ ପୋଲିସ ତାକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଏକ ଲାଇଭ ଭିଡିଓ ଫେସବୁକରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା |  ଏହି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଦେଶର ସମଗ୍ର ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଏକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜେସିଣ୍ଡା ଆର୍ଡନ ବନ୍ଧୁକ ଆଇନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚିଯାଇଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ହଜାର କରିଥିଲା ସେ ପୁରା ସମୟ ହସୁଥିଲା | କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ମଧ୍ୟ ହସି ହସି ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ହେବ ବୋଲି ଇସାରା କରିଥିଲା । ଆତଙ୍କବାଦୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଜଣେ ଫିଟନେସ୍ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। କୋର୍ଟରେ ସେ ନିଜକୁ ଜଣେ ଫାସିଷ୍ଟ ବୋଲି କହିଥିଲା ଏବଂ କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲେ।

ଜୁନ୍ ମାସରେ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟ ୪ ସପ୍ତାହ ବନ୍ଦ ରହିବ ସତ୍ୱେ ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ତୁରନ୍ତ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଜେଲରୁ ନିଜେ ଭିଡିଓ ଲିଙ୍କରେ ତାରାଣ୍ଟ ଜଡିତ ଥିଲା । ପୀଡିତ ପରିବାରମାନେ ତାରାଣ୍ଟକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ପରେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts