Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ଦୁଇଟି ମସଜିଦରେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ୫୧ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ୪୦ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ଫିଟନେସ୍ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ : ଆତଙ୍କବାଦରେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ

26/03/2020 at 12:51 PM

ୱେଲିଂଟନ ୨୬/୦୩ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନାଗରିକ ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍ ହାରିସନ୍ ଟାରାଣ୍ଟ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ଦୁଇଟି ମସଜିଦ (ଅଲ-ନୁର ଏବଂ ଲିନଉଡ୍) ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ସେ ୫୧ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା, ୪୦ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ଆତଙ୍କ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଯୋଗୁଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ତାରାଣ୍ଟ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍ ୫୧ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଥିଲେ।

୨୦୧୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖରେ ୨୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍ ଦୁଇଟି ମସଜିଦରେ ବସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନମାଜ ସମୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା । ଆକ୍ରମଣର ୨୧ ମିନିଟ ପରେ ପୋଲିସ ତାକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଏକ ଲାଇଭ ଭିଡିଓ ଫେସବୁକରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା |  ଏହି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଦେଶର ସମଗ୍ର ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଏକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜେସିଣ୍ଡା ଆର୍ଡନ ବନ୍ଧୁକ ଆଇନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚିଯାଇଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରେଣ୍ଟନ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ହଜାର କରିଥିଲା ସେ ପୁରା ସମୟ ହସୁଥିଲା | କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ମଧ୍ୟ ହସି ହସି ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ହେବ ବୋଲି ଇସାରା କରିଥିଲା । ଆତଙ୍କବାଦୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଜଣେ ଫିଟନେସ୍ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। କୋର୍ଟରେ ସେ ନିଜକୁ ଜଣେ ଫାସିଷ୍ଟ ବୋଲି କହିଥିଲା ଏବଂ କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲେ।

ଜୁନ୍ ମାସରେ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟ ୪ ସପ୍ତାହ ବନ୍ଦ ରହିବ ସତ୍ୱେ ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ତୁରନ୍ତ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଜେଲରୁ ନିଜେ ଭିଡିଓ ଲିଙ୍କରେ ତାରାଣ୍ଟ ଜଡିତ ଥିଲା । ପୀଡିତ ପରିବାରମାନେ ତାରାଣ୍ଟକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ପରେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts